Wybieramy lampy do salonu – na co uważać?

Wybór idealnej lampy nie kończy się na zdecydowaniu, który model kupić. Następny problem, który się pojawia to, gdzie ją ustawić oraz czy rzeczywiście nam pasuje. Sprawdź, na co uważać, wybierając lampy do salonu.

W którym miejscu ustawiać lampy do salonu?

Wybór lampy powinniśmy rozpocząć od tego, gdzie chcemy ją ustawić. Z jakiego powodu jest to tak ważne? Poszczególne meble w pomieszczeniach, a nawet kolory ścian bardzo często różnią się od siebie. W przypadku salonów bardzo często decydujemy się na naklejki ścienne czy też fototapety, które sprawiają, że wnętrze prezentuje się naprawdę niezwykle. Dodatkowo wiele salonów podzielonych jest na tzw. strefy. W jednej części może znajdować się miejsce do wypoczynku dla całej rodziny z wygodnym narożnikiem, w innym do relaksu jednej osoby przy kominku. Coraz częściej salon jest także miejscem, w którym wydzielana jest również jadalnia. Jak więc widać poszczególne przestrzenie mogą bardzo różnić się od siebie, szczególnie wtedy, gdy chcemy dodatkowo podkreślić ich wyjątkowość. Lampy ustawiamy w punktach strategicznych, do których nie dociera naturalne światło lub też jest go zdecydowanie za mało. Dodatkowo zazwyczaj umieszcza się je w okolicy innych mebli. W przypadku jadalni będzie to stół. W części zabaw rodzinnych przy narożniku, a w miejsce relaksu tuż za fotelem lub leżanką.

Nowoczesne lampy wiszące – kto powinien się na nie decydować?

W jakich pomieszczeniach świetnie sprawdzą się lampy wiszące? W tym wypadku zwracamy uwagę nie tylko na wystrój wnętrza. Zanim zdecydujemy się na zakup lampy wiszącej, należy zmierzyć wysokość pomieszczenia. Bardzo często okazuje się bowiem, że tego rodzaju oświetlenie zachwyca nas w sklepie, a w domowym salonie nie prezentuje się już tak doskonale. Szacuje się, że w przypadku klasycznych lamp wiszących, minimalna wysokość pomieszczenia powinna wynosić 270 cm. Im wyższe wnętrze tym na dłuższą lampę możemy się zdecydować, aby prezentowała się ona wystarczająco dobrze. Wyjątkiem od tej reguły są jednak lampy wiszące umieszczane nad stołem jadalnianym. Tutaj znajdziesz przykładowe propozycje https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/828-nowoczesne-lampy-wiszace?q=%2F828-lampy-nowoczesne. W tym wypadku możemy zastosować ten rodzaj oświetlenia także w niższych pomieszczeniach. Dobierając lampę wiszącą, zwracamy jednak szczególną uwagę na jej długość. Doskonale spełni ona swoje zadanie, tylko jeżeli nie będzie przeszkadzała w codziennym spożywaniu posiłków. Zbyt nisko usytuowana lampa wisząca może skutecznie uprzykrzyć życie nie tylko domowników, ale także gości.

Lampy stojące do salonu – dlaczego dodadzą klimatu?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest bardzo prosta. W zależności od wybranego modelu możemy albo podkreślić styl salonu, aby nadać mu zupełnie nowego charakteru. W tym wypadku wszystko zależy od tego, na jakie wyposażenie się zdecydowaliśmy. W przypadku salonu w stylu retro stojąca lampa z abażurem jest niemalże elementem koniecznym do nadania wnętrzu klimatu. Uzupełniona o żarówkę dającą ciepłe światło z łatwością podkreśli charakter starych mebli i wykończeń z mosiądzu. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w stylu loftowym. Trudno sobie wyobrazić wnętrze urządzone w tym stylu bez charakterystycznych lamp stylizowanych na te z magazynów czy hal produkcyjnych. W tym wypadku również pamiętajmy o doborze odpowiedniej żarówki. Lampy stojące w loftowym stylu, także mają dawać ciepłe światło.

Z jaką mocą powinny świecić lampy do salonu

Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest nie tylko od wnętrza, ale także od oczekiwań. Przede wszystkim powinniśmy zdecydować się na jedną barwę światła. Połączenie ciepłego i zimnego oświetlenia po prostu nie będzie prezentowało się dobrze. Następnie dobieramy moc. Co do zasady główne oświetlenie powinno mieć najwyższą wartość. Wynika to z faktu, że lampy sufitowe w salonie umieszczone są na dość dużej przestrzeni, więc jeżeli chcemy, aby i ich światło docierało w jak najwięcej miejsc, powinniśmy zadać o odpowiednią moc. Sprawdź, jakie rozwiązania przygotował jeden z producentów – https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/9-lampy-do-salonu. Zdecydowanie mniejsze wartości powinny mieć punkty umieszczone nad stołem. W przypadku lamp ustawionych przy fotelach lub sofach dbamy o to, aby ich moc pozwoliła na komfortowe czytanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here