Ustawianie akwarium nie jest sprawą łatwą ani zupełnie dowolną. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wybór miejsca jego ulokowania będzie miał wpływ na panujące we wnętrzu warunki. Im bliżej okna, źródła ciepła lub światła stanie akwarium, tym bardziej zmienne będzie jego środowisko. Ponadto wybór miejsca na zbiornik akwarystyczny nie pozostaje bez wpływu na aranżację całego pomieszczenia. Można powiedzieć, że akwarystyka ma w sobie coś z feng shui i polega na poszukiwaniu optymalnej i harmonijnej przestrzeni. Poniżej przybliżamy ten temat oraz wskazujemy na najważniejsze zasady, których warto przestrzegać w trakcie „lokowania” swojego akwarium.
Blisko okna czy w głębi pomieszczenia?
Wybierając miejsce w swoim domu lub mieszkaniu, w którym postawisz akwarium, warto kierować się trzema głównymi czynnikami. Chodzi przede wszystkim o: dostęp do światła, dobowe wahania temperatur oraz niezakłócone funkcjonowanie zbiornika. Po kolei omówimy wszystkie trzy.
Światło jest istotnym czynnikiem w rozwoju ryb i roślin akwariowych. Niektóre gatunki wymagają dostępu do światła o określonym natężeniu. Inne z kolei są bardzo tolerancyjne i mogą żyć w zbiorniku oświetlonym w mniejszym lub większym stopniu. Lokalizując swoje akwarium, warto uwzględnić potrzeby hodowlane konkretnych znajdujących się w nim gatunków. Nie należy oczywiście stawiać akwarium na parapecie, ani tym bardziej narażać go na uderzenie podczas otwierania okien. Ponadto bliskie towarzystwo okna wpływa też na panującą wewnątrz zbiornika temperaturę, może ją obniżać lub podwyższać.
Temperatura w zbiorniku powinna utrzymywać się na stałym poziomie, dopasowanym do potrzeb jego mieszkańców. Grzałka z termostatem są pod tym względem nieocenione. Warto zastosować też dodatkowe formy zabezpieczeń – i ulokować zbiornik w głębi pomieszczenia, jednak z dala od urządzeń grzewczych. Nadmierne skoki temperatury w ciągu doby mogą źle wpływać na samopoczucie i zdrowie rybek.
Ostatnią sprawą jest wybór miejsca stosunkowo spokojnego, oddalonego od podstawowych szlaków komunikacyjnych (na przykład prowadzących do łazienki lub do kuchni). Warto też unikać bezpośredniego sąsiedztwa drzwi, szaf oraz innych mebli dużymi skrzydłami uchylnymi, które w trakcie otwierania mogłyby uszkodzić akwarium, jego podstawę lub pokrywę.
Praktyczny pomoc w lokalizacji akwarium
Pomocne może okazać się sięgnięcie po dedykowane do akwariów meble. Są to różnych rozmiarów szafki wyposażone w blat, na którym postawisz zbiornik, a także szuflady lub półki. Możesz wykorzystać je do przechowywania rybiego asortymentu, akcesoriów, sprzętów i karmy. Przykładowe zestawy mebli i zbiorników znajdziesz pod linkiem: https://www.aquael.pl/produkty/akwarystyka/zestawy-akwariowe/.
Warto wybierać meble o dużym, prostokątnym blacie, najlepiej wykonane z polerowanego lub lakierowanego drewna bądź tworzyw sztucznych. Drewno jest oczywiście wyborem bardziej estetycznym, ale także w dużym stopniu trwałym. Szafka drewniana wytrzyma nacisk wywierany przez zbiornik wypełniony setkami litrów wody, bez najmniejszych obaw o jego nadwyrężenia lub deformację. Szafki z tworzyw sztucznych są chętniej wybierane w przypadku akwariów o niedużej objętości. Wówczas, masz możliwość skompletowania pokrywy i szafki w tym samym kolorze, co z pewnością pozytywnie wpłynie na aranżację całego pomieszczenia.