Zostając mamą niemowlaka wkraczasz na piękną ale i bardzo krętą drogę. Opieka nad maluszkiem nie należy do łatwych. Jest tyle rzeczy, które mogą Cię zaskoczyć, ba wiele z nich nawet Cię przytłoczy. Do takich kwestii należy kolka u niemowlaka. Nie wszystkie dzieci przechodzą przez ten etap ale gdy już się to zdarzy to jest to czas trudny nie tylko dla maluszka ale i dla jego rodziców.

Malutki brzuszek nie radzi sobie z trawieniem, maluszek płacząc i pijąc mleko połyka sporo powietrza, które doprowadza do kolek. Nie ma tu znaczenia czy karmisz dziecko piersią czy mlekiem modyfikowanym. Na to czy wystąpią kolki u niemowlaka nie ma jednej reguły. Są jednak sposoby, które pomogą zwalczać te przykre dolegliwości.

Ale zanim o tym to wpierw dowiedź się jak rozpoznać kolkę u niemowlaka.

Objawy to :

  • codzienny albo prawie codzienny rozdzierający, głośny płacz, który pojawia się zwłaszcza wieczorem i trwa dość długo, nawet kilka godzin

  • maluszka trudno uspokoić, nie pomaga pierś ani tulenie

  • dziecko intensywnie macha nóżkami i się pręży czerwieniejący przy tym na twarzy

  • brzuszek niemowlaka jest twardy i napięty

Sposoby na kolki u niemowlaka

1.Układaj maluszka na brzuszku, ta pozycja uciska brzuszek i pomaga się pozbyć gazów. Jelita będą pracować sprawniej co korzystnie wpłynie na mały brzuszek.

2.Możesz też układać dziecko na pleckach i podciągać mu nóżki do brzuszka. To ćwiczenie także uwalania zalegające w brzuszku gazy.

3.Wykonuj niemowlęciu masaż brzuszka. Rób go powoli i delikatnie, kierując się ruchem wskazówek zegara.

4.Rozgrzewaj brzuszek dziecka, możesz układać na nim ciepłe np. rozgrzane żelazkiem pieluszki tetrowe, ale uwaga ciepłe, nie gorące. Sprawdzą się też termofory. Na rynku znajdziesz takie przeznaczone specjalnie dla małych dzieci. To świetny sposób na kolki.

5.Kąpiel w wanience z ciepłą wodą także będzie mieć zbawienny wpływ na dziecko. Nie tylko ogrzeje brzuszek ale i zrelaksuje malucha.

6.Suszarka do włosów będzie Twoim sprzymierzeńcem. Niemowlęta lubią jej szum, a delikatne ciepło ogrzeje i rozluźni brzuszek. To sprawdzony sposób na kolki.

7.Pomoże także noszenie maluszka w pozycji pionowej, brzuszkiem do Ciebie. Tuląc malucha nie dość, że zapewnisz mu bliski kontakt, który dziecko wyciszy to jeszcze rozmasujesz i ogrzejesz mu bolący brzuszek.

Zawsze też możesz podać dziecko specjalne środki na kolki i gazy, które są dostępne w aptekach. Przed ich podaniem dobrze jest zasięgnąć opinii lekarza pediatry, który zbada dziecko i wykluczy inne możliwości, związane z atakami płaczu u dziecka.

Jak możesz ograniczyć występowanie kolek ?

Niestety ciężko tak naprawdę określić powód ich występowania, część dzieci się z nimi boryka, u innych nie występują wcale. To co możesz zrobić to zapewnić dziecku stały rytm dnia, który sprzyja wyciszeniu. Jeśli karmisz dziecko butelką to zainwestuj w te specjalne antykolkowe, które ograniczą ilość połykanego przez dziecko powietrza.

Jeśli karmisz piersią to nie daj sobie wmówić, że Twoja dieta ma wpływ na kolki u niemowlaka bo to bzdura. Kapusta czy inne składniki wzdymające nie są w stanie przeniknąć do mleka, które przecież produkuje się w piersiach mamy, a nie w żołądku.

Pamiętaj etap kolek nie będzie trwał wiecznie. Fakt, trudno sobie wyobrazić najbliższe tygodnie z tak płaczącym dzieckiem. Ale teraz znasz już sposoby na kolki u niemowlaka. Stosuj je, a pomożesz dziecko. Ani się obejrzysz, a ten trudny czas minie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here