Podłoga w kuchni wymaga zastosowania specjalnych form zabezpieczeń. Do najpopularniejszych należą płytki, którymi możesz wyłożyć jej powierzchnię, zabezpieczając przed dostępem różnych nieczystości i szkodliwych oddziaływań. W porównaniu do płytek ściennych, produkty na podłogę powinny odznaczać się podwyższoną klasą ścieralności oraz wytrzymałością na oddziaływania mechaniczne. Poniżej skupiamy się na temacie płytek kuchennych oraz podpowiadamy jak wybrać zestaw dopasowany do Twoich oczekiwań i preferencji estetycznych.
Płytki podłogowe – dostępne i polecane rodzaje
Zestaw płytek, jakim pokryjesz swoją podłogę w kuchni, powinien być wytrzymały. Najczęściej wybór pada na płytki gresowe, które są wykonywane ze szlachetnych odmian kamionki oraz wypalane w wysokiej temperaturze (powyżej 1200 stopni C). Dzięki tak wysokim oddziaływaniom uzyskują wytrzymałą strukturę, odporną na zarysowania oraz duże obciążenia. Gres jest także odporny na wilgoć, która nie wnika w jego głąb, lecz zatrzymuje się na powierzchni. Jest to ważna praktyczna sprawa, gdyż gres uniemożliwia w zasadzie zalanie samej podłogi. Zarazem wszelkie zanieczyszczenia ciekłe z łatwością zmyjesz z powierzchni płytek gresowych.
Glazura to mniej popularny wybór, z uwagi na ich obniżoną odporność na uszkodzenia mechaniczne. Płytki takie są nieco bardziej estetyczne, a ich zewnętrzna powierzchnia została wykonana z estetycznego szkliwa. Wiele płytek z glazury prezentuje wyjątkowe odcienie kolorystyczne, barwne smugi lub inne wybrane desenie. Stosuje się je przede wszystkim w kuchniach mało użytkowanych.
Płytki terakotowe są bardziej wytrzymałe i również dostępne w wielu wersjach. Klasa ścieralności płytek terakotowych jest dość wysoka, co ułatwia odnalezienie właściwego zestawu. Świetnie znoszą duże obciążenia oraz są odporne na zarysowania i draśnięcia. Jedynie intensywne i nagłe uderzenia mogą im potencjalnie zaszkodzić, doprowadzając do ich pęknięcia. Dużą zaletą terakoty jest antypoślizgowe oddziaływanie, które z pewnością docenią rodzice małych dzieci. Wymagających stałej ochrony w trakcie codziennych zabaw.
Rozmiary i kolorystyka płytek podłogowych do kuchni
Płytki warto wybierać także względem rozmiaru pomieszczenia, w którym zostaną zamontowane. Standardowe rozmiary mogą mieć rozmiary od 30×30 do nawet 60×60, wraz z wszystkimi opcjami pośrednimi. Wybór pada równie często na kafelki kwadratowe co prostokątne. Możesz także wybierać zestawy złożone z płytek różnych kształtów, które możesz wykorzystać do tworzenia mniej i bardziej rozbudowanych układów estetycznych.
Do małych pomieszczeń warto wybierać płytki w kolorystyce jasnej, która pomoże optycznie powiększyć dane pomieszczenie. Warto unikać zestawów płytek o zbyt małych rozmiarach, które wymagają stosowania dużej ilości fugi do wypełniania pustej przestrzeni pomiędzy kafelkami. Choć mozaiki są bardzo estetyczne, to jednak niepotrzebnie zmniejsza całe pomieszczenie. Świetnym sposobem na optyczne powiększenie jego kubatury jest wybór płytek o powierzchni imitującej marmur lub inne ekskluzywne materiały.
W kuchniach o dużej powierzchni warto stosować zestawy powiększone – płytki o rozmiarach dochodzących o nawet 60×120. Ich zdecydowaną zaletą jest ułatwiony montaż, w którym wykorzystasz minimum fugi. Mogą być to płytki o powierzchni imitującej kamień, drewno lub marmur, a także prezentujące rozmaite wyszukane odcienie.