Kurtka zimowa to dość niewdzięczny obiekt do prania. Nigdy nie wiemy, jak powinniśmy ją czyścić. Czy można uprać ją w pralce i odwirować? A może należy udać się z nią do pralni chemicznej? Czy w domowej pralce nie uszkodzimy ozdobnego pikowania? Wątpliwości jest bardzo wiele. Dlatego też przygotowaliśmy dla Was zestaw kilku praktycznych wskazówek i porad, dzięki którym Wasze kurtki będą wyglądać jak nowe i na długo zachowają świeży wygląd.

Pranie kurtki zimowej. Praktyczne porady

Niektóre kurtki zimowe (zobacz przykładowe kurtki) można prać w warunkach domowych. Tego typu oznaczenia można znaleźć na metce – będą oznaczone symbolem prania ręcznego i znaczkiem 40 stopni Celsjusza.

Są jednak takie rodzaje kurtek, które – ze względu na specyficzne wypełnienie – można prać tylko w pralniach chemicznych. Domowe metody czyszczenia mogłyby bowiem doprowadzić do zbicia tkaniny ocieplającej i jej zniszczenia, a tego przecież chcemy uniknąć. Produkt, który musi być oddany do wyspecjalizowanych miejsc, będzie oznaczony komunikatem „czyścić chemicznie”.

Pielęgnacja kurtki zimowej ze skóry naturalnej

W sklepach z odzieżą wierzchnią można kupić specjalne środki do prania kurtek, m.in. żele, proszki i impregnaty. Szczególnej troski wymagają kurtki wykonane ze skóry naturalnej, m.in. modne ramoneski. Te z błyszczącą lub matową powłoką należy pielęgnować przy pomocy specjalnych wosków do skór. Generalnie chodzi o natłuszczenie i nawilżenie materiału po to, aby zachował swoją elastyczność w czasie chłodów i nie pękał. Natomiast w przypadku kurtki z zamszu niezbędne będzie wykorzystanie preparatów w sprayu do nubuku, które nakładają na zamsz warstwę ochronną, chroniącą przed zanieczyszczeniami i nadmiernym wycieraniem.

Czyszczenie kurtki zimowej z ociepleniem

W jaki sposób prać typową kurtkę puchową czy pikowaną z ociepleniem, którą nosimy podczas największych mrozów? Jak ją odświeżyć przed nadchodzącym sezonem? Najlepiej zamoczyć ją w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do prania ubrań. Warto pozostawić kurtkę w takiej kąpieli wodnej przez 10 minut, a następnie wypłukać i umieścić odzież w wodzie z dodatkiem preparatu impregnującego na kwadrans. Na koniec należy solidnie wypłukać kurtkę w zimnej wodzie i porządnie wysuszyć na wieszaku w pozycji pionowej, najlepiej na zewnątrz, gdzie będzie miała równomierny dostęp do świeżego powietrza. Nie zaleca się wieszania mokrej kurtki bezpośrednio na grzejnik.

Jeśli producent pozwala na pranie kurtki puchowej w pralce automatycznej, do bębna wkładamy kilka piłeczek tenisowych, ustawiamy temperaturę na 30 stopni Celsjusza i program prania delikatnego. Ta metoda stosowana przez wiele kobiet zapobiega zbijaniu się wewnętrznego ocieplenia kurtki w kulki.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here