Sprzątanie domu pochłania mnóstwo czasu. Najczęściej pomagają nam w tym chemiczne środki czystości dedykowane do czyszczenia różnych powierzchni. Niestety nikt nie wspomina, że owe produkty są szkodliwe dla naszej skóry, ale także dla środowiska. Okazuje się, że babcine sposoby doskonale sprawdzają się także współcześnie. Nie dość, że równie dobrze wyczyścimy dom, to jeszcze zadbamy o naturę i zasobność naszego portfela.

Domowe środki czystości czyli sprzątanie bez chemii

Aby skutecznie doprowadzić do błysku mieszkanie wystarczy mieć kilka podstawowych i niedrogich produktów spożywczych takich jak ocet, soda oczyszczona, sól czy cytryna. Praktycznie w każdym domu znajdziemy te produkty na stanie. Dzięki nim kompleksowo możesz wyczyścić dom w sposób ekologiczny i przyjazdy dla Twoich domowników.

Soda oczyszczona to podstawa w czyszczeniu domu bez chemii, przyda się do wysprzątania łazienki, umyjesz przy jej pomocy zarówno sanitariaty, jak i powierzchnie chromowane typu krany. Znakomicie sprawdza się też w przypadku usuwania plam. Wystarczy rozcieńczyć ją z wodą, a następnie spryskać powierzchnie wymagające czyszczenia. Możesz użyć do tego celu np. pustą butelkę po płynie do mycia szyb lub też kupić wielorazową butelkę ze spryskiwaczem. Gdy masz do czynienia z powierzchnią, która jest bardzo zabrudzona z sody i wody przygotuj w miarę gęstą pastę, którą wetrzesz w zabrudzenia. Pasta pomoże Ci się pozbyć zarówno rdzy, tłustych plam oraz będzie nieoceniona w czyszczeniu brudnego piekarnika. Ulubiony kubek ma wewnątrz plamy po kawie czy herbacie? Wymyj go przy pomocy tej pasty, a wszelkie ślady znikną. Plamy pojawiły się na dywanie? Posyp go sporą ilością sody i zostaw na przynajmniej pół godziny, a następnie odkurz. Na problem z zatkanymi rurami odpływowymi pomoże mieszanka sody oczyszczonej i octu.

Niezastąpiony ocet choć ma przykry zapach to potrafi wiele zdziałać. Zaś sam zapach wbrew pozorom szybko się ulatnia. Połączenie octu z kwaskiem cytrynowym to doskonałe zestawienie do walki z kamieniem. Z kolei do umycia okien idealnie sprawdza się duet octu z wodą. Czyste okna bez smug gwarantowane. Mieszanka octu, wody, sody i soku z cytryny jest niezastąpionym domowym płynem do mycia naczyń. Zaś jeśli masz problem ze zasiedziałymi sztucami to także śmiało sięgaj po ocet i przywróć im dawny blask. Pomaga także usuwać przykre zapachy. Przy jego pomocy wymyjesz także podłogi.

Duża moc soli kuchennej znana jest od wieków. Przy jej pomocy wyczyścisz przypalone garnki. Lekko zmocz wnętrze garnka i posyp je obficie solą. Miksturę zostaw na całą noc, a rano wyszoruj garnek. Przypalenizna bez problemu zejdzie z powierzchni garnka. Przy pomocy soli znakomicie wyczyścisz i odświeżysz także deskę kuchenną. Żelazko ma przypaloną stopkę? Sięgaj po sól, a z łatwością pozbędziesz się problemu. Plamy z czerwonego wina czy soku łatwiej usuniesz jeśli przed praniem posypiesz świeżą plamę solą.

Cytryna jak każdy wie ma liczne właściwości zdrowotne. Jak się okazuje jest także rewelacyjnym domowym środkiem czyszczącym. Pomaga usuwać kamień np. ten z czajnika. Usuwa trudne plamy z odzieży, ma działanie wybielające, a także nabłyszczające. Gdy masz problem z przykrym zapachem np. w lodówce, włóż do środka cytrynę przekrojoną na pół. Ona bardzo dobrze wchłonie wszelkie zapachy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here