Kanapa, kominek, gruby koc i kubek gorącej herbaty to obrazek, który nierozerwalnie kojarzy nam się z jesienią. Coraz krótsze dni, nieprzyjemny wiatr, wciąż padający deszcz i niekorzystny biomet powodują, że nie możemy pochwalić się dobrym samopoczuciem. Po całym dniu brodzenia w kałużach i marznięcia na przystankach każdemu marzy się wtulenie w ciepłą, przyjemną w dotyku tkaninę oraz krótka drzemka lub lektura ciekawej książki.

W związku z tym, że najbardziej nieprzyjemne temperatury dopiero przed nami, zachęcamy do kompletowania jesienno-zimowego niezbędnika. Pierwszym zakupem na naszej liście jest koc: sprawdźmy, czym różni się koc wełniany od bawełnianego.

Klasyczny wełniany koc

Koce wełniane najczęściej wykonywane są z wełny owczej lub wełny owczej z domieszką wełny koziej. Wśród rodzajów wełny owczej stosowanej do produkcji koców wyróżnia się wełnę jagnięcą, nowozelandzką czy wełnę merynosów. Właściwości wełny sprawiają, że koce tego rodzaju mają bardzo wiele walorów użytkowych. Podczas produkcji pledu wełna jest tkana, drapana i strzyżona dwustronnie, dzięki czemu odznacza się miękkością i jest przyjemna w dotyku. Wyjątkową puszystość znajdziemy w kocach, w których wełna owcza połączona jest z wełną kóz kaszmirskich – takie produkty to synonim najwyższej jakości i komfortu. 

Wśród właściwości wełny należy przede wszystkim podkreślić ciepło oraz przepuszczalność powietrza. Koc wykonany z tego materiału szybko nas ogrzeje, ale nie przegrzeje, a dodatkowo odprowadzi nadmiar wilgoci. Co więcej wełna to materiał polecany osobom cierpiącym na reumatyzm, nerwobóle, i bóle pourazowe. Działa leczniczo również na choroby układu krążenia. Co ciekawe wełna wpływa korzystnie na nasze samopoczucie – w jaki sposób? Zamienia jony dodatnie na jony ujemne, co sprzyja wypoczynkowi. Koce wełniane dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, a klasyczne wzory w kratę przywodzą na myśl domy naszych babć i mam. Decydując się na produkt tego typu, należy postawić na sprawdzonego producenta, np. firmę Manufaktura Wełny, która ma doświadczenie w obróbce wełny i stosuje wyselekcjonowane włókna.

Koc bawełniany

Popularne w ostatnim czasie są koce bawełniano-akrylowe, które przede wszystkim łatwo utrzymać w dobrym stanie. Grubość tego rodzaju koca decyduje o stopniu jego termoizolacyjności, co nie oznacza jednak, że bardzo ciepły koc musi być ciężki. Dzięki domieszce akrylu pled zyskuje na lekkości. Bawełniany kocyk będzie idealny dla najmłodszych, ponieważ materiał ten nie uczula. Ma wyjątkowo „miłą” fakturę, jest przyjemny w dotyku, miękki, a także odprowadza wilgoć i przepuszcza powietrze, co pozwala na komfortowy sen lub odpoczynek. Dodatkowo bawełniane koce mogą mieć różną strukturę, a także dostępne są w wielu wzorach i kolorach, dzięki czemu można dopasować pled do swojego gustu, wystroju wnętrz, a nawet pory roku. Nie bez znaczenia jest również praktyczność bawełny, która nie odkształca się podczas prania oraz nie mechaci, a tym samym służy przez lata. Użytkownicy cenią sobie koce bawełniane za uniwersalność – sprawdzą się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, dadzą przyjemne ciepło, a także ozdobią wnętrze. Producenci wręcz prześcigają się w propozycjach motywów, oferują różne grubości oraz wielkości narzut bawełnianych. Wśród czołowych polskich marek produkujących koce bawełniane można wymienić firmę Cotton Cloud.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here