Pomimo, że włosy są istotnym elementem naszego wyglądu już od pierwszych chwil życia, mało kto zastanawia się nad tym, z czego się one składają. Oprócz znajomości ich budowy, warto wiedzieć również, jakie czynniki mają wpływ na ich kondycję oraz wygląd.
Zobacz też: http://kobiecosc.pl/co-kryje-wlos/
Włosy odzwierciedlają stan zdrowia
Zazwyczaj wiedzą o tym osoby zajmujące się badaniami nad strukturą włosów. Jak się okazuje, przyglądając się włosom pod mikroskopem, można postawić diagnozę dotyczącą stanu zdrowia.
Przykładowo, jeżeli organizm ma za mało składników odżywczych, to włosy wyglądają na wyraźnie osłabione. Na tej podstawie można także stwierdzić, czy dana osoba nie odżywia się zbyt słabo lub nie cierpi na choroby związane z nieodpowiednim odżywianiem.
Dokładna analiza włosa pozwala również określić, czy ich właściciel lub właścicielka nie cierpią na inne schorzenia. Warto się bowiem przed nimi zabezpieczyć na zapas, gdyż wraz ze spadkiem kondycji zdrowotnej, spada także zawartość aminokwasów z których zbudowane są włosy. Ich utrata może nieść za sobą negatywne skutki, jeżeli chodzi o stan i wygląd włosów.
Fazy wzrostu włosów
Włosy rosną i wykształcają się w określonych cyklach. W tym czasie, są poddawane licznym przemianom. Kolejność cyklu jest niezmienna i w podobny sposób przebiega u każdego człowieka. Mieszki włosowe przechodzą: aktywny wzrost włosów (trwający od 2 do maksymalnie 6 lat), fazę inwolucji (od 2 do 4 tygodni) oraz fazę spoczynku (związaną z obumieraniem, a następnie wypadaniem włosów).
Należy pamiętać, że to, z jaką intensywnością każdy człowiek przechodzi poszczególne fazy, jest uzależnione m.in. od wieku, płci, cech dziedzicznych, a także stanu zdrowia. Nie można zapomnieć również o wpływie takich czynników jak poziom hormonów, prowadzona dieta i styl życia oraz przyjmowane leki.
Jak się okazuje, włosy skrywają w swojej budowie wiele ciekawostek. Co ważne – pozwalają pozyskać także informacje na temat swojego właściciela. Właśnie dlatego tak ważne jest, dbanie o nie i utrzymywanie ich w zdrowiu oraz dobrej kondycji.
Przeczytaj też: http://www.chreduta.pl/czy-siarka-jest-dobra-dla-wlosow/