Listwy aluminiowe – do czego się je stosuje?

Listwy aluminiowe – tuż obok stalowych – są chętnie wykorzystywanym elementem w wykańczaniu wnętrz, zarówno w mieszkaniach, domkach jednorodzinnych, jak i obiektach przemysłowych. Ich szerokie zastosowanie oraz dostępność sprawiają, że coraz częściej są stosowane przez majsterkowiczów. Czemu zawdzięczają swoją popularność?

Listwy aluminiowe – właściwości i zastosowanie

Jedną z głównych zalet profili aluminiowych jest zdecydowanie ich wytrzymałość oraz wysoka odporność na czynniki zewnętrzne. Wykonane z najwyższej jakości materiałów i solidnie zamocowane okażą się niezbędne do wzmacniania czy łączenia poszczególnych elementów. Nie zaszkodzi im ani bardzo niska, ani wysoka temperatura, trudno też w tym przypadku o korozję. Dzięki temu sprawdzą się nawet w pomieszczeniach o wysokim poziomie wilgotności, możemy je też montować na zewnątrz.

Anodowane listwy aluminiowe prezentują się bardzo elegancko, poza klasycznym srebrnym kolorem, dostępne są też o złotym lub oliwkowym wykończeniu. Znajdziemy je w ofercie firmy Pawotex: https://pawotex.com/katalog/. Dzięki temu łatwo wybierzemy model, który nie odznaczy się na tle wybranej powierzchni. Nawet jeśli zamarzy nam się inny kolor, istnieje możliwość malowania metodą proszkową.

Przewagą profili wykonanych z aluminium nad stalowymi jest zdecydowanie ich waga. Chociaż wykazują się równą trwałością, to są dużo lżejsze, a przez to nie obciążają np. ściany. Dość łatwo je także przyciąć, więc nie będziemy mieli większych problemów z dopasowaniem.

Pod względem zastosowania mamy szeroki wachlarz możliwości. Listwy aluminiowe są wykorzystywane przede wszystkim jako listwy do podłóg (w tym płytek i glazury), schodów czy narożników. Mają różne kształty i można je łatwo przymocować do dowolnego materiału. Sprawią, że wybrany przez nas element zyska ładne, estetyczne wykończenie, które może nam nawet pomóc w zasłonięciu budowlanych niedociągnięć. Przede wszystkim jednak wzmacniają i maskują poszczególne łączenia, przez co schody czy podłoga są bardziej zabezpieczone przed uszkodzeniami.

Czym najlepiej ciąć listwy aluminiowe?

Choć aluminium jest zdecydowanie bardziej miękkim metalem niż stal, to jednak warto pamiętać, że jego cięcie wymaga pewnej precyzji. Najczęściej wykorzystuje się do tego zadania szlifierkę kątową lub piłę tarczową, oczywiście z wykorzystaniem tarczy dostosowanej do tego typu materiału. Znalezienie takiej nie sprawia większych trudności, ponieważ poszczególne modele na rynku są dokładnie opisane z uwzględnieniem przeznaczenia, więc nietrudno o taki zakup. Ze szlifierki lub piły możemy skorzystać sami, podobnie jak z ukośnicy. Każde z tych urządzeń pozwoli na dokładne cięcie, dzięki czemu listwy aluminiowe będą idealnie dopasowane do miejsca, gdzie planujemy je zamocować.

Jeśli jednak nie chcemy się podejmować tego zadania na własną rękę, warto wynająć ekipę fachowców, która wybierze najlepszy sprzęt do przycinania profili. Do bardziej specjalistycznych narzędzi należy zdecydowanie wyrzynarka, pozwalająca na bardzo łatwą obróbkę aluminium. Zdarza się również, że listwy aluminiowe są przycinane z pomocą wiązki laserowej, która oczywiście wymaga założenia okularów ochronnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here