Gdy tylko maluszek stanie samodzielnie na nogach i rozpocznie eksplorowanie otoczenia, wiele mam zadaje sobie pytanie – czy moje dziecko powinno poruszać się po mieszkaniu w kapciach? Zdania specjalistów są w tym temacie podzielone. Jedni zdecydowanie zalecają korzystanie z obuwia, drudzy twierdzą, że wystarczą jedynie antypoślizgowe skarpetki. Co jeśli nasz mały odkrywca kręci głową na kapcie dziecięce?
Kiedy dokonać zakupu pierwszego obuwia do chodzenia po domu?
Przede wszystkim nie należy się z tym spieszyć. Ze skarpetek antypoślizgowych użytek zrobimy już na samym początku, gdy dziecko zaczyna raczkować. Natomiast kapcie dziecięce, ze względu na swoją budowę, zalecane są maluszkom, które już od kilku miesięcy swobodnie poruszają się w pozycji wyprostowanej. Niektórzy ortopedzi zalecają wykorzystanie ich dopiero, gdy stopa dziecka będzie dobrze ukształtowana, czyli ok. 3 roku życia. W tym przypadku należy liczyć się jednak z tym, że maluch przyzwyczajony do swobody nie będzie zbyt chętny na jakiekolwiek ograniczanie swoich ruchów. Dlatego, jeśli zależy nam na tym, aby dziecko bez problemu korzystało w przyszłości z kapci dziecięcych, powinniśmy zacząć przygotowywać je do tego jak najwcześniej.
Dla zachowania komfortu dziecka bardzo ważne jest, abyśmy nie oszczędzali na zakupie bucików. O ile korzystanie z używanych ubranek uzyskanych od rodziny lub znajomych jest powszednią praktyką i nie ma w tym nic złego, o tyle w buciki zdecydowanie należy zainwestować. Każda stopa jest inna, szczególnie w najmłodszych latach, kiedy ciało szybko rośnie i się rozwija. Obuwie dostosowuje się do użytkownika może być więc dla maluszka zwyczajnie niewygodne. Jeśli uzyskamy je po kimś, kto ma wykształconą jakąś wadę, będzie to sprzyjało nieprawidłowemu rozwojowi również u naszego dziecka.
Jaki rodzaj bucików wybrać?
Na rynku znajdziemy szeroką ofertę obejmującą różnego rodzaju kapcie dziecięce. Na wstępie powinniśmy odrzucić wszelkie klapki.. Korzystając z takiego obuwia, nie tylko stopa nie będzie rozwijać się prawidłowo, maluszek może się w nich łatwo potknąć i zrobić sobie krzywdę. Na szczęście z łatwością znajdziemy buciki typu tenisówki, które są miękkie, a przy tym stabilne i zapewniają prawidłowy rozwój fizjologiczny. Bardziej przewiewną opcją są sandałki, szczególnie jeśli charakteryzują się elastyczną podeszwą. W razie potrzeby możemy zdecydować się na obuwie do zadań specjalnych, czyli kapcie ortopedyczne. Są to modele zabudowane, a ich cholewka usztywnia staw skokowy.