Brodawki wirusowe u dzieci

Pewnie wiele osób pamięta z czasów dzieciństwa tak zwane kurzajki. Kurzajki to potocznie nazywane brodawki wirusowe. Brodawki wirusowe są to grudkowate zmiany, które pojawiają się na skórze. Wywołane są wirusem HPV, czyli wirusem brodawczaka ludzkiego. Typów tego wirusa jest ponad 100. Najczęściej występują w okolicy stóp oraz dłoni. Za zmiany na stopach odpowiedzialny jest wirus HPV1 lub HPV2. Potrafią być bardzo bolesne przez to, że są stale uciskane. Bardzo łatwo się nimi zarazić, wystarczy powierzchowny kontakt z nosicielem. Jednak infekcja może rozwijać się nawet przez kilka miesięcy.

Wirus brodawczaka ludzkiego wywołujący brodawki wirusowe, podobnie jak w przypadków innych wirusów, atakuje w przypadku obniżonej odporności organizmu. Powodów takiego stanu może być wiele. Są to na przykład długotrwały stres, przebyta infekcja czy nieodpowiednia dieta.

Wśród brodawek pojawiających się na podeszwowej części stóp możemy wyróżnić dwa rodzaje:
– brodawki typu myrmecia, wywołane wirusem HPV1. Są to tak zwane brodawki głębokie. Jak sama nazwa wskazuje umiejscowione są głęboko, przez co są dość bolesne. Zazwyczaj występują pojedynczo, a ich powierzchnia jest kalafiorowata.
– brodawki mnogie, wywołane wirusem HPV2. Charakteryzuję je to, że występują licznie przypominając tym mozaikę. Są bardziej powierzchowne. Mniej bolesne.

Jak sobie radzić z brodawkami wirusowymi?

Jeżeli chodzi o metody leczenia wirusa występuje kilka metod. Są to:
– wymrożenie ciekłym azotem (krioterapia), zabieg ten polega na zaaplikowaniu na zmienioną chorobowo skórę ciekłego azotu. Niekiedy wymrażanie należy powtórzyć kilkukrotnie.
– zabieg chirurgiczny (wyłyżeczkowanie), który polega na usunięciu zmiany za pomocą specjalnej łyżeczki chirurgicznej lub skalpela. Jest to metoda inwazyjna, dlatego stosuje się ją gdy inne metody zawiodły.
– elektrokoagulacja, polega na koagulacji (ścięciu) białka za pośrednictwem łuku elektrycznego.
– metody naturalne, czyli stosowanie miejscowo glistnika (jaskółczego ziela), propolisu.
– metody chemiczne – produkty apteczne na bazie kwasu salicylowego, mlekowego czy monochlorooctowego.

https://www.gabinetpodologiczny.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here