Okna zwykle kupujemy od kątem ich ceny oraz izolacji termicznej. Jednak wszyscy rodzice małych dzieci lub ci, którzy planują mieć je w przyszłości, powinni pamiętać też o bezpieczeństwie. Jakie okna są najbardziej bezpieczne dla dzieci?

Nowoczesne okna projektowane są z myślą o różnych użytkownikach – także tych najmłodszych. Jeśli chcemy zakupić okna odporne na różne pomysły dzieci, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Zamki okienne

To jeden z najbardziej popularnych elementów okien bezpiecznych dla dzieci. Okna wyposażane są wtedy w zamek na kluczyk albo w inną blokadę, dlatego bez jej zwolnienia nie można okna otworzyć. Zamki tego rodzaju mogą być od razu wmontowane w okno, ale możemy też kupić takie do montażu na oknach już zainstalowanych.

Ograniczniki zamknięcia

Ich zadaniem jest utrzymanie okna w odpowiedniej pozycji. Zabezpieczają dzięki temu przed nadmiernym otwarciem albo nagłym zamknięciem okna, na przykład przy przeciągu. Zabezpieczają dziecko przed przytrzaśnięciem paluszków oraz przed nadmiernym otwarciem okna.

Blokada otwarcia

Zabezpiecza przed otwarciem skrzydła okiennego. Dzięki takiej blokadzie dziecko może uchylić skrzydło okienne, ale nie może go otworzyć. Blokadę można zwalniać z użyciem klucza.

Bezpieczne szyby

Okna ze zwykłymi szybami zazwyczaj wystarczają, ale musimy liczyć się z tym, że dzieci mogą je uszkodzić, na przykład przez uderzenie piłką czy inną zabawką – od środka domu albo z zewnątrz. Dotyczy to głównie większych przeszkleń, na przykład w oknach tarasowych.

Parapet okienny

Nie zapominajmy również o tym, że dla bezpieczeństwa dziecka duże znaczenie ma parapet okienny. Powinien by dość szeroki i powinien mieć zaokrąglone krawędzie. Dzięki temu dziecko będzie mogło bezpiecznie obserwować świat na zewnątrz i nie narazi się na poważne urazy przy zabawie, gdy wpadnie na parapet.

Oczywiście, nie możemy zapominać o tym, że bezpieczne okna to tylko jeden z elementów ochrony dla dziecka. Jako rodzic powinniśmy pamiętać o tym, by mieć malucha cały czas na oku, zwłaszcza wtedy, gdy okno czy balkon lub taras są otwarte. Nic nie zastąpi stałej obserwacji przez rodzica lub innego opiekuna!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here