Jest największą, a zarazem jedną z najpiękniejszych dolinek, jakimi Jura Krakowsko-Częstochowska może nas oczarować na terenie Garbu Tenczyńskiego. W czasie wycieczki po jej terenie ujrzeć można wiele ciekawostek przyrodniczych i geologicznych, a piękna sceneria sprawia, że wyprawa taka na długo pozostanie w pamięci każdego piechura. Dolina Sanki, bo to o nią chodzi, jest wyjątkowym miejscem. Na jakie atrakcje czekające na jej terenie warto zwrócić szczególną uwagę?
Dolina Sanki liczy sobie aż 8 km długości. Zbudowana z górnojurajskich wapieni, jest terenem atrakcyjnym zarówno dla geologów, jak i dla tych, którzy chcą podziwiać ciekawe przykłady jurajskiej roślinności. Wśród licznych atrakcji, z jakimi można się zetknąć podczas wycieczki po tej dolinie, na szczególne wyróżnienie zasługuje jej przełomowy odcinek, znany jako Dolina Mnikowska. Zachwyca też Zimny Dół – kolejna ciekawa dolinka, na terenie której znajduje się ciekawe źródełko. Nad Doliną Sanki czekają też tak ciekawe miejsca, jak Góra Opatrzności, na której już w latach 20-tych XX wieku powstała kaplica, oraz Grodzisko – masyw o dość stromym zboczu, na terenie którego już w okresie kultury łużyckiej zaczęła się rozwijać spora osada.
Jura to wyjątkowa kraina, a wycieczki po jej dolinkach mogą się okazać dla każdego z nas ciekawym sposobem na spędzanie czasu w aktywny sposób. W takich miejscach, jak Dolina Sanki, czeka na nas wiele niezwykłych atrakcji, którym z pewnością warto poświęcić nieco więcej czasu.

www.czarodziejskieliny.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here