Jakie są rodzaje frezów do drzwi?

Osoby, które planują kupić nowe frezy do drzwi mają naprawdę bardzo szerokie pole do popisu. Oferta poszczególnych producentów jest naprawdę bardzo szeroka i różnorodna, dzięki czemu każdy wybierze narzędzia, które zaspokoją jego indywidualne oczekiwania.

Moda na frezy trzpieniowe

W dzisiejszych czasach większość doświadczonych stolarzy decyduje się na frezy trzpieniowe, które w przeciwieństwie do frezów nasadowych nie posiadają specjalnych otworów. Aby zamocować frezy do frezarki należy skorzystać z pomocy odpowiedniego trzpienia.

Największą zaletą frezów trzpieniowych jest to, że z ich potencjału można skorzystać nie tylko we frezarkach górnowrzecionowych i dolnowrzecionowych, ale również w urządzeniach typu CNC. Poszczególne frezy trzpieniowe różnią się między sobą nie tylko materiałem z którego są wykonane, ale również konstrukcją ostrzy.

Jakie są rodzaje frezów trzpieniowych?

Obecnie dominują przede wszystkim frezy do drzwi z ostrzami spiralnymi, które są zdecydowanie droższe od ostrzy prostych. Aby skorzystać z dobrodziejstwa frezów z ostrzami spiralnymi niezbędne jest użycie specjalnego sprzętu. Wchodząc w twarde drewno, spirala napotyka na mniejszy opór, dzięki czemu skrawanie jest bardzo proste i szybsze. Wyróżnić można ostrza spiralne typu pozytyw i negatyw. W tych pierwszych wióra odprowadzane są w stronę uchwytu, z drugich modelach wióry lecą w przeciwna stronę.

Bardzo wiele osób do produkcji drzwi używa frezów trzpieniowych profilowanych, które doskonale nadają się do skomplikowanych prac ozdobnych. Warto postawić na oryginalne frezy do drzwi, które wykonane są z wytrzymałych węglików. Na półkach sklepowych można znaleźć frezy profilowane o średnicy od 3 do nawet 30mm.

Nietypowe frezy do drzwi

Warto mieć w swoim warsztacie stolarskich również frezy trzpieniowe do ramek i frontów. To właśnie dzięki nim można wykonać wysokiej jakości fronty drewniane albo niezawodne fronty z płyty MDF. Frezy tego typu doskonale nadają się także do profilowania listew.

Doświadczeni stolarze bardzo często korzystają również z frezów do połączeń. Jak sama nazwa wskazuje modele te wykorzystywane są do wykonywania profesjonalnych połączeń profili drewnianych. Dzięki nim można wykonać także rowki i wręgi.

Frezy do produkcji drzwi posiada w swojej ofercie firma Frezwid

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here