Co to jest amniopunkcja i kto może ją wykonać

Z pewnością bardzo wiele kobiet w ciąży słyszało o amniopunkcji. To inwazyjne badanie prenatalne, dzięki któremu można jednoznacznie stwierdzić występowanie u rozwijającego się płodu poważnych wad genetycznych. To właśnie wyniki amniopunkcji mogą być podstawą do przerwania ciąży.

Na czym polega amniopunkcja

Na czym polega amniopunkcja i kiedy jest wykonywana? To inwazyjne badanie, które trzeba przeprowadzić pomiędzy 14 a 20 tygodniem ciąży. Polega ona na tym, że wkłuwając się przez brzuch matki, z worka owodniowego pobiera się płyn owodniowy, z którego następnie izoluje się komórki płodu. Następnie poddaje się je badaniom, dzięki czemu można uzyskać najbardziej dokładne wyniki dotyczące stanu zdrowia rozwijającego się płodu. To właśnie na podstawie amniopunkcji i jej wyników można zatem stwierdzić jednoznacznie, czy dziecko ma wady rozwojowe takie jak na przykład zespół Downa.

Inwazyjne badanie czyli amniopunkcja

Amniopunkcja jest nazywana jednym z badań inwazyjnych. Oznacza to, że podczas wykonywania amniopunkcji może dojść do uszkodzenia płodu lub do poronienia. Oczywiście odsetek tego typu sytuacji jest niezwykle niski, bo badania wykonywane są tylko i wyłącznie w specjalistycznych ośrodkach, między innymi w klinikach leczenia niepłodności. Mimo wszystko każda matka decydująca się na amniopunkcję ze wskazaniem lekarza musi wiedzieć o tych niebezpieczeństwa.

Amniopunkcja cena

Chociaż amniopunkcja to badanie wykonywane w ramach ubezpieczenia NFZ, wtedy gdy istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo wady rozwojowe lub genetycznej u dziecka, sporo osób decyduję się na wykonanie tego badania w ramach własnych funduszy w prywatnej klinice. Na amniopunkcję w ramach NFZ trzeba bowiem trochę poczekać, a dla każdej rodziny jest to bardzo duży czynnik stresu.

Amniopunkcja cena w prywatnej klinice

Cena amniopunkcji w prywatnej klinice leczenia niepłodności może wahać się w zależności od miasta, jednak najczęściej zamyka się w widełkach 1300 – 2000 złotych. To zatem stosunkowo duży koszt, jednak wyniki tego badania dają już naprawdę bardzo szczegółowe podstawy do tego, by potwierdzić lub wykluczyć jedne z największych wad rozwojowych u dzieci. To właśnie wyniki amniopunkcji są jednoznaczne w przypadku diagnozowania zespołu Downa u płodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here