Pierniki występują w różnych formach, najczęściej spotykane to różnej wielkości ciastka lub bloki przekładane nadzieniem. Ponadto, ogrywają dość istotną rolę w historii i kulturze polskiej oraz europejskiej, jak na przykład pierniki toruńskie, które są znanym w całym kraju symbolem tego miasta. Natomiast z piernikami korzennymi związana jest bożonarodzeniowa tradycja rodzinnego wypiekania i dekorowania ciastek. Wbrew pozorom, przygotowanie pierniczków korzennych nie jest wcale trudne – aby cieszyć się ich smakiem wystarczy prosty, sprawdzony przepis.
Korzenne pierniczki w tradycjach świątecznych
Smaki i aromaty, jakie skrywa kuchnia polska, dają nam duże pole do popisu i sprawiają, że mamy do dyspozycji wiele rozwiązań, które mogą ułatwić gotowanie i wzbogacić smak świątecznych potraw. Korzenne pierniczki warto zrobić samodzielnie. To ogromne źródło satysfakcji, a ich przygotowanie nie jest trudne, zaś dekorowanie własnoręcznie zrobionych ciastek może sprawić frajdę całej rodzinie. Co więcej, pierniczki są nie tylko smaczną, świąteczną przekąską, ale często spotyka się je wykorzystane jako unikatowe ozdoby choinkowe, szczególnie jeśli zostaną solidnie udekorowane!
Świąteczne pierniczki na Boże Narodzenie
Do przygotowania pierniczków, tak jak niemal do każdego wypieku, przyda się kuchenna waga. Do odmierzonej mąki pszennej należy dodać sodę oczyszczoną, cukier puder i przyprawę do pierników. Kolejnym krokiem jest dodanie do sypkich produktów miękkiego masła lub margaryny i posiekanie całości ostrym nożem. W zrobiony w masie dołek należy wlać jajko i miód. Po wyrobieniu ciasta, rozwałkowujemy je na podsypanej mąką stolnicy na grubość około 3 milimetrów.
Na tym etapie przygotowania pierniczków korzennych przydadzą się różnego rodzaju foremki i noże. W rozwałkowanym cieście można wycinać dowolne kształty, ograniczenie stanowi jedynie wyobraźnia osoby przygotowującej ciastka. Wycięte pierniczki należy przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Co ważne, trzeba pamiętać o odległościach pomiędzy układanymi ciasteczkami, gdyż urosną one podczas pieczenia. Pierniki należy piec przez około 10 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.
W czasie, kiedy pierniczki się pieką, można zając się przygotowaniem lukru. W misce należy utrzeć białko jajka z cukrem pudrem, a do smaku można dodać odrobinę soku z cytryny. Dodatkowym urozmaiceniem przy dekoracji pierniczków korzennych może być kolorowy lukier. Aby go uzyskać, do mieszanki należy dodać niewielką ilość soku jagodowego lub malinowego. Przy ozdabianiu ciastek doskonale sprawdzą się również różnego rodzaju kolorowe lub czekoladowe posypki, jadalne perełki, rodzynki czy kandyzowane owoce. Warto jednak pamiętać, aby dekorować pierniki, które są jeszcze ciepłe. Kiedy udekorowane pierniczki już całkowicie wystygną, warto przełożyć je do metalowego pojemnika z przykrywką, aby zmiękły i nabrały jeszcze więcej niepowtarzalnego aromatu!