Dieta o niskim indeksie glikemicznym – zdrowy sposób na odchudzanie

Dieta o niskim indeksie to jeden z najzdrowszych i najbezpieczniejszych sposobów na utratę wagi. W porównaniu z wieloma dietami nie wymaga od nas rezygnacji z długiej listy produktów. Co więcej, szybko oducza nas sięgania po przekąski i słodycze, ponieważ nasz organizm przez cały czas posiada wystarczającą ilość energii. Czym dokładnie jest ta dieta? Jak zacząć?

Co to właściwie jest indeks glikemiczny?

Indeks glikemiczny (IG) jest jednym z powszechniej używanych wskaźników w dietetyce. Określa to, jak szybko podnosi się poziom cukru po spożyciu określonego produktu w porównaniu ze wzrostem cukru po spożyciu czystej glukozy w takiej samej ilości. Indeks glikemiczny umożliwia wiec klasyfikację produktów pod względem powodowanych zmian glukozy we krwi. Stosuje się go w większości przypadków tylko do produktów, które są źródłem węglowodanów. Pozwala również na ich podział na trzy grupy: produkty o wysokim indeksie glikemicznym (IG > 70), o średnim IG (55–70) oraz o niskim (IG < 50).

Na czym dokładnie polega dieta niski indeks?

Dieta niski indeks polega na wyłączeniu z diety produktów o wysokim indeksie glikemicznym i skupienie się na spożywaniu produktów o niskim indeksie, które nie powodują gwałtownych zmian w poziomie cukru w organizmie. Dzięki temu organizm ma dostęp do stałych źródeł energii, co automatycznie zmniejsza ryzyko wahań nastroju i energii. Zapobiegamy tym samym stałemu uczuciu zmęczenia, senności oraz napadom głodu, które często prowadzą do przejedzenia. Stosując dietę niski indeks, odzwyczajamy się także od wysokokalorycznych i niezdrowych przekąsek pomiędzy posiłkami, ponieważ nie czujemy potrzeby dostarczenia dodatkowych kalorii. Przygotowując swoją dietę, trzeba także pamiętać o tym, że indeks glikemiczny produktu może zmieniać się w zależności od sposobu przygotowania, np. niektóre warzywa mają niski indeks kiedy są surowe, a wysoki po ugotowaniu.

Co jeść na diecie o niskim indeksie?

dieta niski indeks

Produkty o niskim indeksie glikemicznym to źródła białka zwierzęcego, które nie zawierają węglowodanów, czyli jaja, ryby, mięso nabiał. Możemy również spożywać duże ilości warzyw oraz owoce o niskim indeksie glikemicznym (np. awokado, maliny, borówki, czereśnie, truskawki, grejpfrut, mandarynki i brzoskwinie). Niskim wskaźnikiem glikemicznym charakteryzują się również grzyby oraz niektóre produkty zbożowe – kasza gryczana, makaron chiński i makaron pełnoziarnisty, brązowy ryż, niegotowane płatki owsiane i otręby, i chleb pełnoziarnisty. Na diecie możemy także spożywać tłuszcze pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, ponieważ nie zawierają one węglowodanów.

Dla kogo dieta niski indeks?

Z diety o niskim indeksie glikemicznym mogą, a nawet powinni korzystać prawie wszyscy. Bardzo szybko możemy osiągnąć rezultaty w utracie wagi i zacząć czuć się znacznie lepiej – bez wahań nastroju i senności. Najłatwiejszym sposobem na rozpoczęcie diety jest skorzystanie z oferty cateringu dietetycznego, którą można znaleźć na stronie Dietly. Dieta pudełkowa pomaga oszczędzić czas oraz sprawia, że trzymanie diety jest nie tylko pożyteczne, ale także smaczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here