dieta ketogeniczna
fot. Pixabay.com

Dieta ketogeniczna jest uważana za jeden z najsurowszych sposobów na spalenie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Polega ona przede wszystkim na tym, aby do minimum ograniczyć spożycie węglowodanów. Jednocześnie opiera się ona w niemal 80 procentach na produktach bogatych w tłuszcze różnego pochodzenia. Jak działa dieta ketogeniczna i jak wpływa na nasz organizm? Oto kilka faktów. 

Przeczytaj też: http://www.droga.com.pl/dieta-ketogeniczna-jak-ja-stosowac-i-jakie-ma-dzialanie-dla-zdrowia/

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna opiera się na znacznym ograniczeniu podaży węglowodanów. Posiłki, które spożywamy będąc na diecie ketogenicznej, powinny zawierać około 5 procent węglowodanów. Natomiast do jadłospisu należy włączyć różnego rodzaju tłuszcze, zarówno zwierzęce, jak i roślinne. Te stanowią z kolei niemal 80 procent diety. W diecie ketogenicznej można również spożywać białko. Taki układ i takie proporcje sprawiają, że organizm wchodzi w stan tak zwanej ketozy. Ketoza natomiast powoduje, że zaczyna on czerpać energię z nagromadzonego w nim tłuszczu. Ten system działania ma spowodować szybkie i skuteczne spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Diecie ketogenicznej przypisuje się również działanie prozdrowotne. Ma działać antycukrzycowo, wspomagać w leczeniu niektórych nowotworów, a także przeciwdziałać skutkom padaczki lekoopornej. Bardzo ważne jest więc przestrzeganie proporcji, jakie powinny zawierać poszczególne posiłki, jeśli chodzi o rozkład białek, tłuszczów i cukrów. Przypominamy więc, że węglowodany stanowią w diecie ketogenicznej zaledwie 5 procent, białka około 10-15 procent, a tłuszcze różnorodnego pochodzenia – 80 procent.

Skutki stosowania diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna wydaje się być niemal zabójczą dla każdego, kto jest przyzwyczajony do normalnego trybu odżywiania, w którym węglowodany stanowią istotny składnik pokarmowy. Z nich organizm czerpie przecież energię do działania i przeprowadzania procesów metabolicznych. Jednak diecie ketogenicznej przypisuje się wiele prozdrowotnych funkcji. Według naukowców ma ona bardzo duży wpływ na funkcjonowanie naszych neuronów i neuroprzekaźników. Dzieje się tak do tego stopnia, że może ona chronić przed chorobą Alzheimera i chorobą Parkinsona, które zaliczane są do grupy chorób neurodegeneracyjnych. Jeśli natomiast ktoś już na nie choruje, stosowanie diety ketogenicznej może łagodzić skutki tych schorzeń.

Dieta ketogeniczna może również działać przeciwnowotworowo. Komórki nowotworowe rozmnażają się dzięki glukozie. Jeśli ograniczymy podaż węglowodanów, zahamujemy również ich dostęp do glukozy. Dzięki temu nie będą miały możliwości namnażania się i rozwoju.

Zobacz też: http://www.chreduta.pl/oczyszczamy-organizm-z-toksyn-skutecznie/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here