Meble drewniane sprawdzają się w każdym wnętrzu. Mogą być wykonywane w nowoczesnym stylu, według obowiązujących trendów designerskich, a także nawiązywać do ubiegłych stuleci – przykładem są ręcznie wykonywane meble w stylu kolonialnym. Wszystkie przedmioty wykonywane ręcznie mają swój niepowtarzalny urok, znacznie różnią się od tych, które możemy znaleźć w sieciowych sklepach i salonach. Możemy to porównać do… produktów spożywczych. O wiele bardziej smakują nam regionalne wyroby, wytwarzane ręcznie z pasją, bez sztucznych dodatków i konserwantów, niż te, które możemy kupić w dyskontach spożywczych. Jakie są największe zalety ręcznie wykonywanych mebli z drewna i dlaczego warto w nie zainwestować?
Naturalna trwałość
Meble z drewna są znacznie trwalsze niż te, które produkowane są masowo z płyt MDF, czy płyt wiórowych, zwłaszcza ręcznie wykonywane meble z drewna egzotycznego, takiego jak palisander, czy mahoń. Są także bardziej stabilne, ze względu na swoją masę, dzięki czemu są bezpieczniejsze w użytkowaniu. Mogą nam służyć przez lata, a jeśli odpowiednio będziemy o nie dbać, nie będzie widać po nich upływającego czasu – mówi nam przedstawiciel sklepu Meble kolonialne Ramadan z Sękocina Nowego. Zdecydowanie nie są to meble jednorazowe, jak mówi się o tanich meblach z płyt drewnopodobnych. Na stole z sosnowym blatem bardzo szybko zobaczymy wgniecenia, zarysowania, a jeśli do jego zabezpieczenia został użyty niewłaściwy lakier, także mogą pojawić się widoczne ślady od postawionych na stole gorących filiżanek, czy kubków. Inaczej jest z twardymi, egzotycznymi gatunkami drewna. Ręcznie wykonywane meble z drewna mają jeszcze jedną niewątpliwą zaletę: możliwość odrestaurowania i odświeżenia wyglądu. Nie bez powodu na świecie możemy znaleźć meble, które mają nawet kilkaset lat. Papier ścierny, specjalny olej i wosk, lakier lub farba do drewna – to wystarczy, by odnowić stary mebel z drewna, który stracił swój urok i został zapomniany gdzieś na domowym strychu.
Piękno i ekologia
Walory estetyczne i trwałość mebli z drewna najbardziej przekonują nas do ich zakupu. Meble drewniane mają jeszcze jedną zaletę, którą doceniają przede wszystkim osoby, dla których bardzo ważne jest środowisko. To produkt w stu procentach ekologiczny. Choć świat ciągle przyspiesza, żyjemy w coraz szybszym tempie, czasami zapominając o tym, co naprawdę ważne, coraz częściej w pewnym momencie mówimy sobie „stop” i zaczynamy dążyć do ucieczki od wszystkiego, co sztuczne. Stawiamy na zdrową żywność, pijemy niegazowaną wodę, zamiast energetyzujących napojów z puszki, segregujemy śmieci i staramy się ich jak najmniej produkować. Drewniane meble pasują do tej filozofii: otaczając się takimi przedmiotami, nawet w blokowisku możemy poczuć, że bliżej nam do natury. Jeśli dodatkowo są to ręcznie wykonywane meble przez prawdziwych pasjonatów, jak meble kolonialne z Indii, mamy poczucie, że robimy coś dla kogoś. Kupując taki mebel, dajemy pracę komuś, kto jej naprawdę potrzebuje. Nie wspieramy sztucznie promowanych marek, które zasypują nas swoimi reklamami telewizyjnymi, internetowymi, bilbordami i katalogami. Nawiązując do porównania ze wstępu: lepiej wspierać lokalnych rzemieślników niż potężne dyskonty.