Zaburzenia widzenia związane z obserwacją przedmiotów z różnej odległości mogą świadczyć o rozwoju daleko- lub krótkowzroczności. Niezależnie od charakterystycznych objawów wady wzroku, w celu profesjonalnej diagnozy najlepiej udać się do okulisty, który na podstawie badania wzroku określi przyczynę pogorszenia się jakości widzenia.
Zaburzenia widzenia a krótkowzroczność
Miopia, czyli krótkowzroczność, to wada wzroku, która powoduje niewyraźne widzenie obiektów oddalonych, przy zachowaniu ostrości widzenia przedmiotów z bliska. Zaburzenia widzenia stanowią duży problem, zwłaszcza u dzieci, przeszkadzając im w komfortowej nauce. Krótkowzroczność to najczęściej efekt nieprawidłowego kształtu gałki ocznej, co powoduje ogniskowanie się światła przed siatkówką, zamiast na siatkówce (jak w przypadku zdrowego oka), czego wynikiem są zaburzenia widzenia, w szczególności obiektów oddalonych.
Krótkowzroczność – objawy
Objawem krótkowzroczności jest charakterystyczne przysuwanie do siebie przedmiotów (np. książek, gazet, telefonu komórkowego), w celu odczytania widniejących na nich napisów. Krótkowidze często narzekają na gorszą jakość widzenia po zmroku czy w przyciemnionych pomieszczeniach. Miopia może także powodować bóle głowy oraz pieczenie oczu i częste mruganie.
Problemy ze wzrokiem a dalekowzroczność
Dalekowzroczność, nazywana także nadwzrocznością, to wada refrakcji oka, która powoduje niewyraźne widzenie obiektów mocno oddalonych, przy równoczesnym zamazywaniu się obrazu widzianych przedmiotów z bliska. U dalekowidzów światło dostające się do wnętrza oczu nie ogniskuje się w prawidłowy sposób na skutek słabego układu optycznego lub za krótkiej gałki ocznej. W efekcie promienie świetlne ogniskują się za siatkówką, powodując tym samym zniekształcenia widzianego obrazu.
Dalekowzroczność – objawy
Objawy dalekowzroczności to częste bóle głowy a także i oczu, w wyniku nieustannej akomodacji oka (czyli dostosowywania się go do oglądania obiektów znajdujących się w odmiennych odległościach). Dalekowidze często skarżą się na łzawienie i pieczenie oczu, a ich wzrok bardzo szybko męczy się przy wykonywaniu czynności, które wymagają skupienia wzroku w jednym punkcie, jak czytanie czy praca przy komputerze.