Gumniska, będące obecnie dzielnicą Tarnowa, mogą się pochwalić ciekawym zabytkiem. Jest nim pałac, należący dawniej do rodu Sanguszków. Dlaczego w czasie wycieczki po Tarnowie warto tu zajrzeć? Co warto wiedzieć na temat tej rezydencji?

Początkowo Sanguszkowie korzystali z pałacu, który mieścił się przy rynku w Tarnowie. Po jego sprzedaży, przenieśli się na teren wsi Gumniska. Tu, w 1799 roku, w czasach Hieronima Sanguszki, rozpoczęto budowę nowej rezydencji. Początkowo był to jednopiętrowy budynek, otoczony ogrodem. W latach 30-tych XIX wieku Władysław Sanguszko rozbudował rodzinną rezydencję. Wokół pałacu powstał też piękny park krajobrazowy, a na jego terenie – budynki pomocnicze i gospodarcze. Współczesny pałac to ciekawa budowla o cechach klasycystycznych, choć widoczne są tu wpływy stylu neogotyckiego oraz neorenesansowego. Równie atrakcyjnym punktem w programie wycieczki po Tarnowie – Gumniskach jest park, otaczający dawną rezydencję Sanguszków. Założycielem parku miał być Eustachy Sanguszko. Park ten do dziś urzeka ciekawą kolekcją rodzimych drzew oraz alejkami, dzięki którym i miejscowi, i turyści, mogą spokojnie spacerować po jego terenie.

Tarnów to wyjątkowe miasto, a wycieczki po jego terenie będą dla każdego ciekawą przygodą. W takich miejscach, jak Gumniska, każdy z nas może w ciekawy sposób poszerzyć swą wiedzę z zakresu historii, a jednocześnie – nacieszyć się widokiem pięknych zabytków.

www.starovka.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here