Choć pewną ciążę może potwierdzić jedynie ginekolog, jej wczesne objawy kobieta jest w stanie zauważyć samodzielnie – zwłaszcza, jeśli wnikliwie obserwuje swój cykl miesięczny. Ciało wysyła bowiem sygnały, zmienia się i przestawia na potrzeby nowego życia.

Gdy doszło do zapłodnienia

Współżycie seksualne zdrowych ludzi w płodnym okresie cyklu kobiety może skutkować poczęciem dziecka. Nowa komórka, powstała z połączenia plemnika i komórki jajowej wędruje jajowodem do macicy, by następnie tam się zagnieździć. Kobieta może wtedy zauważyć niewielkie plamienie, nazywane krwawieniem implantacyjnym. Niekiedy pojawia się może również delikatne kłucie w okolicy jednego z jajników. Więcej o objawach ciąży przeczytać mozna na stronie kobiecosc.info.

Oznaki ciąży

Pod wpływem zmian hormonalnych w pochwie pojawia się więcej wydzieliny niż zwykle, sutki powiększają się, stają się tkliwe oraz bardzo wrażliwe na zimno. Objawy te wraz z upływem czasu intensyfikują się, gdyż piersi przygotowują się do laktacji. Podwyższa się również poziom progesteronu. Kobieta często oddaje mocz, może być także senna, przychodzi jej ochota na określone pokarmy, zauważa również zmiany w powonieniu (nałogowe palaczki bardzo często odczuwają wstręt do dymu papierosowego). Rano pojawiają się mdłości i wymioty (utrzymujące się nawet do końca 3 trymestru ciąży). W określonym terminie nie pojawia się miesiączka, a temperatura ciała pozostaje podwyższona, oscylując zwykle nieco powyżej 37 stopni. Przyrost masy ciała następuje dość szybko, dlatego mogą pojawiać się rozstępy. W przypadku bezskutecznego starania się o dziecko, warto przeczytać ten artykuł.

Wizyta u ginekologa

Gdy test ciążowy daje wynik pozytywny, należy udać się do specjalisty. Ginekolog może zauważyć zmiany w wyglądzie zewnętrznych narządów płciowych, oceni też, czy macica jest powiększona. Specjalista zleci badanie krwi na oznaczenie ilości hCG w organizmie – hormon ten obecny jest już po 48 godzinach od zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej, stanowi zatem skuteczne potwierdzenie ciąży. Od 4 tygodnia,, za pomocą aparatu USG można już zaobserwować pęcherzyk ciążowy w macicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here