Zaburzenia cyklu miesiączkowego występują u kobiet w każdym wieku, zarówno młodych, jak i dorosłych. Przyczyny nieprawidłowości w zakresie miesiączkowania są rozmaite. Może to być naturalna reakcja organizmu na zmiany hormonalne lub duży stres. Czasem jednak jest to skutek bardziej złożonych nieprawidłowości.

Prawidłowo przebiegający cykl menstruacyjny świadczy o tym, że układ rozrodczy kobiety działa poprawnie. Błona śluzowa macicy złuszcza się co miesiąc, powodując utratę nawet 100 ml litrów krwi. Jeśli w danym miesiącu krwawienie miesiączkowe nie występuje mimo że do zapłodnienia komórki jajowej nie doszło, może być to oznaką mniej lub bardziej poważnych zaburzeń. Jednak brak okresu to także naturalna reakcja organizmu wywołana zmianami hormonalnymi, związanymi na przykład z menopauzą.

Zaburzenia miesiączkowania u kobiet dorosłych

Wkraczanie w okres menopauzy może objawiać się również nadmiernym miesiączkowaniem. Dopiero później krwawienie ustaje całkowicie. Jeśli kobieta nie przechodzi jeszcze menopauzy, a mimo to jej cykl menstruacyjny jest zaburzony, przyczyny mogą być rozmaite: od chorób ogólnoustrojowych, poprzez zapalenie błony śluzowej macicy i niewydolności jajników, czy skutki uboczne antykoncepcji, aż po stres i infekcję narządów płciowych.

Rola mikroflory bakteryjnej w przeciwdziałaniu zaburzeniom cyklu

Przeciwdziałanie infekcjom to przede wszystkim utrzymanie prawidłowego stanu mikroflory bakteryjnej pochwy, co może powstrzymać zaburzenia miesiączkowania oraz inne dolegliwości okolic intymnych. W utrzymaniu prawidłowego poziomu flory bakteryjnej pomocne są odpowiednie kosmetyki do higieny. Na rynku dostępne są również tabletki doustne i probiotyki.

Zaburzenia miesiączkowania u nastolatek

Jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń cyklu menstruacyjnego w przypadku nastolatek jest znaczna utrata masy ciała na skutek odchudzania. Zdarzają się również jednak przyczyny naturalne: medycynie znane są przypadki, w których pierwsza miesiączka miała miejsce dopiero w 18 roku życia u zdrowej dziewczyny.

Brak okresu może być również wywołany nieprawidłowym odżywieniem i stresem. Tymczasem prawidłowa dieta i nawodnienie organizmu to podstawa utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia, także u kobiet miesiączkujących regularnie.

W każdym przypadku, jeśli zaburzenia cyklu powtarzają się, zaleca się konsultację ginekologiczną. Niezbędna może bowiem okazać się terapia hormonalna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here