pigwa

Pigwa to najprawdopodobniej najstarszy owoc świata – uprawiano ją już w czasach starożytnych, zdecydowanie wcześniej aniżeli jabłoń. Pewne źródła podają, że to właśnie pigwa, a nie jabłko była owocem, jakie biblijna Ewa podała Adamowi do skosztowania. Natomiast owoce pigwy w Polsce nie są tak rozpowszechnione jak na południu Europy, zasługują na atencję. Wygląd, smak i wartości medyczne i pielęgnacyjne owoców pigwy sprawiają, że są one szeroko wykorzystywane w dekoracji wnętrz, kuchni, medycynie ludowej i kosmetologii. Łacińska nazwa pigwy – Cydonia wzięła się od kreteńskiego miasta Cydon (Kydon), w jakim w czasach antycznych istniały spore plantacje owego niewysokiego drzewa. Później uprawa rozpowszechniła się na świat Cesarstwa Rzymskiego, oraz tam ulubionym przysmakiem stały się jej owoce smażone w miodzie.

Owoce pigwy – parę ważnych faktów na ich temat

Pigwa (Cydonia oblonga Miller) jest dobrym z najstarszych uprawianych na świecie gatunków, znanych człowiekowi od czasów starożytności. Wedle szacunkowych danych w samej Europie ilość odmian pigwy sięga blisko 30. Owoce rośliny dojrzewają właśnie na przełomie września i października, jednak opłaca się na nie poczekać, bo charakteryzują się wspaniałym aromatem, o którym są aż 82 rożne związki. Chociaż pigwy nie jada się na surowo (ze względu na wielkie ilości komórek kamiennych i cierpki smak miąższu), można być z niej rozmaite przetwory – należałoby przez cały rok cieszyć się rozgrzewającymi właściwościami nalewki z pigwy czy ciekawym smakiem wina, soku, kompotu, galaretki, konfitury lub dżemu. Korzyścią będzie nie tylko urozmaicenie menu, ale również wsparcie zdrowia, bo owoce pigwy mają ogromne wartości odżywcze i dobrze oddziałują na system.

jakie właściwości mają pigwy i działanie

Pigwa na przeziębienie, dolegliwości żołądkowe, nowotwory

Jakie właściwości ma pigwa? Otóż niepozorne owoce pigwy stanowią istną skarbnicę związków o wartościach zdrowotnych. Szczególnie wartym uwagi elementem rośliny są polifenole, zamknięte szczególnie w postaciach i znajdujące się wysoką aktywnością przeciwutleniającą (usuwają z organizmu nadmiar wolnych rodników). Prócz owego polifenole w pigwie mają wartości antyseptyczne, bakteriostatyczne i przeciwgrzybiczne. Co interesujące, wykonane w ostatnich latach analizowania sugerują, iż pigwa jest te wartości przeciwnowotworowe względem komórek raka płuc, pęcherza moczowego lub piersi. Dzięki zawartości pektyn pigwa składa się natomiast pomocna w zmniejszaniu dolegliwości układu pokarmowego, a także korzystnie działa na wygląd skóry. Jest opinia, iż pigwa iż być użytkowana w ochronie i leczeniu przeziębień. Otóż owoce pigwy, prócz owego, że mają działające przeciwbakteryjnie polifenole, są także niezłym źródłem witaminy C – 100 gramach jest jej 15 mg. Które jeszcze witaminy ma pigwa? Jej owoce stanowią źródło witaminy Oraz, pewnych witamin z kategorii B, a również potasu, żelaza lub magnezu (w niewielkich dawkach). Pigwa nie jest za kalorycznym owocem – 100-gramowa porcja dostarcza 57 kcal, zatem mniej więcej tyle, co jabłko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here