Zakupoholizm jest zaburzeniem behawioralnym
fot. Pixabay.com

Zakupoholizm wydaje się być zmorą naszych czasów. Im więcej mamy, tym więcej chcemy. Im więcej towarów na półkach w sklepach, tym większa nasza chęć ich posiadania. Nie zawsze potrafimy nad tym zapanować. Wszechobecna i pędząca coraz szybciej konsumpcja wszelkich dóbr szybko przerodziła się w konsumpcjonizm, który nas pochłania. Jak z tym walczyć?

Przeczytaj też: https://zaciszerozmaitosci.pl/uzaleznienie-od-zakupow-jak-sobie-z-nim-radzic/

Zakupoholizm – kiedy możemy o nim mówić?

Uzależnienie od ciągłego nabywania nowych rzeczy – tak możemy określić zakupoholizm. Jeśli dochodzi do niekontrolowanego robienia zakupów i wydawania pieniędzy, ulegania promocjom, kupowania rzeczy, które są zupełnie zbędne, wówczas możemy mówić o tego typu zaburzeniu behawioralnym. Takie kupowanie bez kontroli najczęściej służy zaspokojeniu innych potrzeb, odreagowaniu stresu lub poprawienia sobie humoru i nastroju. Bardzo często zakupoholizm dotyka już młodych osób, które zmagają się z samotnością, niskim poczuciem własnej wartości, problemami z pewnością siebie.

Zakupoholizm przejawia się zarówno spędzaniem wolnego czasu na wałęsaniu się po galeriach i centrach handlowych, ale również impulsywnym kupowaniem w internecie. Bardzo często takie postępowanie prowadzi także do zaniedbywania relacji z innymi oraz zaprzestania wykonywania codziennych obowiązków.

Zakupoholizm – jak radzić sobie z nadmierną chęcią kupowania?

Zakupoholizm niesie ze sobą wiele poważnych skutków i trzeba być ich świadomym, aby skutecznie nad sobą pracować i radzić sobie z tym uzależnieniem. Pierwszym, tym najbardziej oczywistym, jest drenowanie finansów i portfela, z którego pieniądze znikają w zastraszająco szybkim tempie. Z czasem osoba uzależniona potrafi podporządkować całe swoje życie robieniu zakupów i staje się to dla niej najistotniejszym celem. Cierpią na tym jej relacje z rodziną i przyjaciółmi, a z czasem dochodzi do ich zupełnego zerwania.

W uzależnieniu od zakupów, które już się mocno rozwinęło, pomoże psychoterapia. Zanim jednak na nią trafimy, warto samemu rozpocząć pracę nad sobą. Jest kilka kroków, które nam to ułatwią. W pierwszej kolejności powinniśmy sobie wyrobić nawyk, aby na każde zakupy zabierać ze sobą listę. Następnie musimy się jej skrupulatnie trzymać i nie pozwalać sobie na żadne odstępstwa. Najlepiej na zakupy wybrać się również z dokładnie odliczoną gotówką, a karty debetowe i kredytowe zostawić w domu. Dobrym pomysłem jest również robienie zakupów w towarzystwie osoby, której ufamy i która wie o naszym problemie. Pomoże nam, jeśli będziemy czuć, że samokontrola jest dla nas dużym wyzwaniem.

Zobacz też: http://www.chreduta.pl/czy-warto-kupowac-w-sklepach-z-uzywana-odzieza/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here