maszynista

Od dziecka, każdy w głowie ma ułożony pan, kim chciały zostać jak dorośnie. Dla jednej osoby będzie to zostanie astronautą, inni widzieli siebie na stanowisku policjanta. Być może Twoim marzeniem z dzieciństwa było zostanie maszynistą, ponieważ fascynowały Cię pociągi? Nie ma nic straconego! Możesz uczynić swoje plany z dzieciństwa czymś realnym. Kim dokładnie jest maszynista i jak nim zostać? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/jak-zostac-maszynista/ 

Kim właściwie jest maszynista?

Maszynista jest to człowiek, który kieruje pociągiem. Jego zadaniem jest bezpieczne dowożenie pasażerów z punktu a do punktu b. Wszystko musi odbywać się w ściśle określonym czasie tak, żeby podróż przebiegała zgodnie z rozkładem jazdy i nie było w nim miejsca na opóźnienia. Niestety w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Często zdarzają się sytuacje niezależne od maszynisty, które sprawiają, że ja znacznie się wydłuża. Najpopularniejszym pracodawcą w Polsce, w przypadku maszynistów są Polskie Koleje Państwowe. Jednak jest też duża możliwość pracy u innych przewoźników.

W jaki sposób zostać maszynistą?

Aby pracować w takim zawodzie musimy spełniać kilka kryteriów. Przede wszystkim musimy mieć ukończone 20 lat i dostarczyć zaświadczenie o nietykalności. Oczywiście podjęcie takich kroków nie jest jednoznaczny z zostaniem maszynistą. Ważna jest też kwestia zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego. Badania lekarskie są szczegółowe, i głównie skupiają się na wzroku oraz słuchu kandydata. Przeprowadzane są też testy psychologiczne oraz narkotesty. Badania takie są niezwykle szczegółowe, a jeżeli istnieją problemy już na etapie zdrowotnym, niestety nasza przygoda z pracą jako maszynista może się tutaj zakończyć.

Jeżeli jednak wyniki okażą się być wspaniałe. Kandydat rozpoczyna intensywną naukę, która może trwać nawet 2 lata oraz podzielona jest na dwa etapy. Pierwszy z nich trwa od trzech do czterech miesięcy i jest to kurs, dzięki któremu kandydat na to stanowisko poznaje aspekty praktyczne i teoretyczne wynikające z tego zawodu.

Zobacz też: http://www.chreduta.pl/asystentka-jak-nia-zostac/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here