Sprawowanie opieki nad rodzicem, który potrzebuje pomocy to zadanie niezwykle odpowiedzialne, które wymaga dobrej organizacji i umiejętności planowania. Zakres obowiązków do wypełnienia uzależniony jest od potrzeb seniora. Osoby starsze, które wciąż cieszą się dobrym zdrowiem i pozostają samodzielne, wymagają mniejszej uwagi, niż te które cierpią na choroby przewlekłe, często zmuszające je do leżenia przez większą część czasu. O czym trzeba pamiętać w każdej z tych sytuacji?
Opieka na rodzicem – poznaj wszystkie jej aspekty
Opieka nad rodzicem nie zawsze ma taki sam zakres i charakter. Zdarza się, że ogranicza się jedynie do pomocy w drobnych czynnościach domowych, czy też wsparciu podczas załatwiania bieżących spraw, jak chociażby regulowanie płatności. Bywa jednak i tak, że opiekując się rodzicem, trzeba towarzyszyć mu niemalże całą dobę, pomagając we wszystkim, także w samoobsłudze. Zakres owej opieki zawsze należy dostosować do potrzeb osoby starszych i oczywiście własnych możliwości niesienia pomocy. Warto jednak pamiętać, że nawet senior cieszący się stosunkowo dobrym zdrowiem może borykać się z różnymi uciążliwymi dla niego dolegliwościami, które niejednokrotnie mogą wywoływać u niego zażenowanie. Przykładem jest chociażby problem utraty kontroli nad pęcherzem, który dla wielu starszych osób jest na tyle wstydliwy, że często bywa ukrywany przed najbliższymi. W jego przypadku opieka nad rodzicem może ograniczyć się wyłącznie do udzielenia wskazówek jak należycie zadbać o higienę intymną i po które produkty na nietrzymanie moczu sięgnąć. Udzielenie takiego wsparcia w sposób dyskretny pomoże zniwelować wstydliwe następstwa NTM i poprawić jakość życia seniora.
Na wszystkie kłopoty – TENA!
W przypadku problemu ze świadomą kontrolą pęcherza najlepiej wybrać dla swojego podopiecznego ten rodzaj produktów higienicznych, który ze względu na zakres swojej chłonności będzie dopasowany do stopnia zaawansowania dolegliwości. Niezbędna do tego celu jest szczera rozmowa. Warto porozmawiać ze swoim bliskim w sposób otwarty, który pomoże przełamać bariery i znaleźć skuteczne rozwiązanie problemu. Dla osób, u których na skutek osłabienia siły mięśni dna miednicy dochodzi do niekontrolowanego wycieku niewielkich ilości moczu (tzw. kropelkowe nietrzymanie moczu) najlepsze będą dyskretne wkładki higieniczne o zwiększonym stopniu chłonności. Jeżeli mocz upuszczany jest mimowolnie w dużych ilościach (dochodzi do mimowolnego opróżnienia niemalże całego pęcherza konieczne może okazać się zastosowanie pieluch dla dorosłych lub majtek siatkowych ze specjalnym chłonnym wkładem. Tego rodzaju produkty poza niwelowaniem wilgoci i ochroną przed przeciekaniem pochłaniają również nieprzyjemne zapachy, zwiększając w ten sposób zakres higieny i poprawiając samopoczucie chorego. Wykonane z miękkich w dotyku i przyjemnych dla skóry materiałów nie powodują podrażnień i mogą być stosowane każdego dnia. Aby poznać ich skuteczność oraz właściwie dopasować rozmiar i zakres chłonności warto skorzystać z bezpłatnych próbek produktów dostępnych na stronie tena.pl.