Jaki grill ogrodowy będzie najlepszy na rodzinne spotkania

Sezon grillowy czas zacząć! Dzięki naszym wskazówkom dobierzesz grill, który idealnie współgra z twoimi oczekiwaniami. Jaki rodzaj wybrać – węglowy, gazowy, czy może elektryczny? Czym kierować się przy wyborze każdego z nich? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Grillowanie na świeżym powietrzu to świetny sposób na spędzenie czasu z bliskimi i cieszenie się sezonowymi produktami w najpyszniejszym wydaniu. Gdy pogoda dopisuje, na grillowaniu można spędzić cały dzień. Niestety jednak czasami warunki pogodowe mogą nas zaskoczyć. Warto mieć to na uwadze, wybierając grille ogrodowe. Jakie jeszcze aspekty rozważyć?

Kryteria doboru grilla ogrodowego

Wybierając model grilla, warto wziąć pod uwagę:

#1 Konieczność zasilania

W przypadku grilla elektrycznego wystarczy kabel podłączony do sieci. O ile we wnętrzach nie ma z tym problemu, dostęp do elektryczności na zewnątrz, w ogrodzie czy na tarasie, może być utrudniony. Elektryczne urządzenie sprawdzi się więc przede wszystkim do użytku domowego, mimo że nie wymaga szczególnego zaopatrzenia. Wymagają do natomiast inne grille – zarówno gazowy, jak i węglowy. W pierwszym wariancie niezbędna jest butla, a w drugim – rozpałka i węgiel.

#2 Wpływ obróbki termicznej na zdrowie

Na grillu gazowym możesz przygotować pyszny posiłek bez ryzyka powstania szkodliwych dla zdrowia substancji kancerogennych. Podobnie jest w przypadku grilla elektrycznego. Oczywiście – na takich grillach również można przypalić posiłek, jednak jest to znacznie mniej prawdopodobne niż na grillu węglowym. Dodatkowo dym powstający na skutek spalania węgla może przenikać do dań, co również wzmaga ryzyko dla zdrowia.

#3 Niezależność

W przypadku grilla elektrycznego jesteś uzależniony od dostępu do sieci elektrycznej, dlatego nie sposób zabrać go w teren – na przykład nad jezioro. Z kolei grille gazowe są dość ciężkie i wymagają transportu butli. W kwestii niezależności, grill węglowy wypada najlepiej, ponieważ możesz zabrać go ze sobą gdziekolwiek i rozpalić z wykorzystaniem rozpałki.

Jaki grill do ogrodu wybrać?

Wybierając grill elektryczny, zwróć uwagę na:

  • moc urządzenia – im większa, tym łatwiej będzie się nagrzewać;
  • rodzaj powierzchni grillującej – ruszt, płyta grzewcza, czy może drobne płytki? Dobierz taki rodzaj powierzchni grillującej, który najlepiej odpowiada twoim potrzebom.

Z kolei decydując się na grill gazowy, należy mieć na uwadze:

  • rodzaj rusztu – najlepiej szukać wariantów żeliwnych lub ze stali szlachetnej
  • ilość palników – przynajmniej 3-4, aby komfortowo korzystać z grilla
  • wielkość piekarnika – im większy, tym lepszy obieg temperatury

Grille węglowe najlepiej wybierać pod kątem:

  • rusztu – podobnie jak w przypadku grilla gazowego, warto szukać rusztów chromowanych lub z żeliwa
  • popielnik – powinien być umieszczony w miejscu z łatwym dostępem, aby móc wygodnie usuwać nadmiar popiołu spod paleniska
  • pokrywa z regulacją dopływu powietrza – umożliwia kontrolę wysokości płomienia i grillowanie nawet przy gorszej pogodzie.

Na pytanie, jaki grill najlepszy, trudno odpowiedzieć – wiele zależy od twoich priorytetów. Powyższe wskazówki pomogą ci dopasować najwygodniejszy wariant. Wybierz najlepszy do twoich potrzeb i ciesz się beztroskim grillowaniem!

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here