O karierze modelki marzy mnóstwo dziewczyn. Co je kusi? Perspektywa bajecznych zarobków, popularności, podróżowania po całym świecie oraz możliwości pracy z najlepszymi projektantami. W praktyce jednak nie wygląda to wcale tak różowo – trzeba przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, że chęci to zdecydowanie za mało. Należy jeszcze spełnić szereg warunków.

Modeling – konkurencyjna branża

Modeling to specyficzna branża rządząca się swoimi prawami. Panuje w niej ogromna konkurencja – nie łatwo zatem w niej zaistnieć. W rzeczywistości jedynie niewielki odsetek modelek robi karierę z prawdziwego zdarzenia i podpisuje lukratywne kontrakty. Każda kandydatka musi być tego w pełni świadoma – nawet, jeśli uda się jej nawiązać współpracę z dobrą agencją, nie stanowi to żadnej gwarancji sukcesu. To jedna sprawa. Kolejna to taka, że selekcja jest tutaj ostra, nieustannie też trwa spora rotacja – a to są czynniki powodujące, że łatwo się zniechęcić już na samym starcie.

Jakim kryteriom musi sprostać kandydatka?

Podstawową kwestią, o której musi pamiętać kandydatka na modelkę, jest odpowiedni wygląd. Poprzeczka wymagań stawianych dziewczynom jest zawieszona wysoka. Oznacza to konieczność spełnienia warunków dotyczących m. in.:
• wzrostu – mile widziany od 174 cm wzwyż,
• wymiarów – preferuje się do 60 cm w talii i do 90 cm w biodrach i biuście; szalenie istotne jest to, by sylwetka była proporcjonalnie zbudowana,
• cery – musi być ona zadbana, bez żadnych problemów skórnych etc.
• zębów – zdrowy i biały uśmiech jest w cenie,
• włosów – mają być wypielęgnowane, mocne i najlepiej w naturalnym kolorze.

Oprócz tego nie jest wskazane, aby modelka:
• odznaczała się nadmierną opalenizną,
• posiadała tatuaże w widocznych miejscach – choć dobrze jest, by nie miała ich wcale,
• posiadała nietypowo zlokalizowane kolczyki.

Oczywiście, ktoś może w tym momencie powiedzieć, że to wszystko jest bzdurą, ponieważ są przecież modelki nie odpowiadające powyższym przesłankom – żeby wspomnieć chociażby o Kate Moss. Rzecz jasna od każdej zasady zdarzają się wyjątki – a w tym przypadku są one wyjątkowo rzadkie, wręcz sporadyczne. Kate Moss jest tylko jedna – co z tego, że ma miliony naśladowczyń, skoro tylko ona zaistniała w świecie mody?

Liczy się charyzma

Wbrew powszechnie panującym opiniom modelka wcale nie musi odznaczać się olśniewającą urodą. Najważniejsze jest, by miała to „coś” – czyli charyzmę i charakterystyczną twarz, którą trudno zapomnieć. Generalnie sama powinna być pociągającym, porywającym człowiekiem potrafiącym skutecznie przykuwać uwagę swoją osobowością. To wszystko powinno iść w parze z fotogenicznością. Nie jest prawdą, że to cecha ludzi ładnych – wiele atrakcyjnych wizualnie osób na zdjęciach wychodzi fatalnie. I na odwrót – nierzadko jest tak, że ktoś mniej urodziwy na fotografiach prezentuje się po prostu wspaniale. I to właśnie jest w modelingu niemalże na wagę złota. Zła wiadomość jest natomiast taka, że z tym trzeba się urodzić – pozowania do zdjęć można się nauczyć, ale osobisty urok i czar to właściwości wrodzone, a nie nabyte. Modeling nie lubi ludzi nijakich.

Cenne predyspozycje

Wygląd to najważniejsze narzędzie pracy modelki, ale nie tylko on ma znaczenie. W zawodzie tym liczą się także pewne cechy i predyspozycje. Oto niektóre z nich:
• odporność na stres,
• odpowiedzialność,
• umiejętność łączenia wielu obowiązków,
• poczucie humoru i dystans do siebie,
• inteligencja,
• otwartość i gotowość na częste zmiany,
• swoboda zachowania przydająca się nie tylko przed obiektywem, ale i na wybiegach,
• elastyczność,
• pewność siebie,
• znajomość języków obcych – ze szczególnym naciskiem na angielski.
Nie zaszkodzi przy tej sposobności nadmienić, iż wszystkie gwiazdy modelingu mają pozabranżowe zainteresowania, które stanowią dla nich znakomitą odskocznię i pozwalają „zresetować się”. Ponadto sporo czasu poświęcają na to, by się rozwijać i poznawać siebie – to daje im niebywałą siłę.

Współpraca z agencją modelek

Aby rozpocząć pracę w modelingu, trzeba nawiązać współpracę z agencją modelek. Obecnie takowych na rynku funkcjonuje sporo, aczkolwiek żadną tajemnicą nie jest to, iż najbardziej kalkulują się umowy ze znanymi, doświadczonymi firmami o ugruntowanej na rynku pozycji. Praktycznie non stop prowadzą one nabór modelek, a pierwszym krokiem jest wysłanie do niej swoich zdjęć. I tu pojawia się ważna uwaga, a mianowicie taka, że należy zainwestować w profesjonalne portfolio. Dodatkowo agencje proszą także o tzw. zdjęcia testowe – a więc całej sylwetki oraz bez makijażu. Do zgłoszenia trzeba dołączyć wymagane przez agencję informacje dotyczące m. in. wymiarów sylwetki.

Wybrane osoby zapraszane są na rozmowę. Podczas takiego spotkania kandydatka jest oceniana głównie pod kątem wymogów odnoszących się do wyglądu. Musi nastawić się na to, że padną niekoniecznie miłe dla niej słowa – np. takie, że powinna schudnąć. Dziewczynom robione są także kolejne zdjęcia testowe w różnych stylizacjach – w tym w kostiumach kąpielowych. Jeśli ktoś wzbudzi zainteresowanie, ma spore szanse na podpisanie umowy – w znakomitej większości przypadków tak właśnie wyglądają początki pracy w charakterze modelki.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułJak dbać o cerę latem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here