Choroba Choroba Leśniowskiego Cohna należy do grupy schorzeń zwanych nieswoistym zapaleniem jelit (NZJ). Choruje na nią około 50 tysięcy Polaków. Najczęściej są to osoby młode – między dwudziestym a czterdziestym rokiem życia. Czy istnieje skuteczne lekarstwo?

Objawy choroby

U chorych, oprócz ostrych bólów brzucha (umiejscowionych często po prawej stronie) występują wzdęcia i biegunki. Zaobserwować można także szybkie chudnięcie. Pacjenci mają stany podgorączkowe i są osłabieni, pojawiają się u nich również zmiany okołoodbytnicze, zwężenia jelita i przetoki. Schorzenie przeważnie obejmuje cały przewód pokarmowy. Często dochodzi do odwodnienia organizmu, mogą pojawić się też obrzęki i zaburzenia rytmu serca. Chorzy skarżą się nie tylko na bóle brzucha, ale również stawów i zmiany skórne (np. rumień guzowaty, piodermię zgorzelinową, czy afty w jamie ustnej). Bardzo często, z powodu „wstydliwych” objawów choroby, czują się osamotnieni oraz odizolowani od społeczeństwa i zapadają na depresję. Więcej informacji na temat choroby znaleźć można tutaj.

Przyczyny

Choroba Crohna należy do grupy schorzeń autoimmunologicznych, a jej etiologia nie została jeszcze całkowicie poznana. Tłumaczy się ją nieprawidłową reakcją immunologiczną śluzówki jelita na kontakt z antygenami, nieszkodliwymi dla osób zdrowych. Niektórzy naukowcy twierdzą, że jest dziedziczna. Wśród potencjalnych przyczyn, wywołujących chorobę wymienia się, m.in. zaburzenia flory bakteryjnej jelita grubego, silny stres, picie alkoholu, palenie tytoniu, prowadzenie niehigienicznego trybu życia. W przebiegu choroby zdarzają się samoistne remisje przeplatane nawrotami o ciężkim przebiegu.

Leczenie

Niestety, przy obecnym stanie wiedzy medycznej, całkowite wyleczenie choroby nie jest możliwe. Im wcześniej zostanie postawiona prawidłowa diagnoza i pacjent podda się leczeniu, tym łatwiej łagodzić jej objawy i uśmierzać ból. W leczeniu stosuje się kortykosteroidy oraz leki immunosupresyjne, które pozwalają na wydłużenie czasu remisji. Ważne jest, aby ciągle odnawiać florę bakteryjną jelit przez podawanie probiotyków. Pacjenci powinni stosować odpowiednią dietę (często trzeba wprowadzić żywienie pozajelitowe) i unikać picia alkoholu i palenia tytoniu. Nie powinno się spożywać produktów, które mogą podrażniać przewód pokarmowy, jak, np. pszenica, mleko i jego przetwory, banany oraz jajka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here