Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka coraz większej liczby osób – nie tylko tych starszych, ale też młodszych. Czy obecnie istnieją jakieś skuteczne metody, aby ją wyleczyć?

Do zwyrodnienia stawów dochodzi wtedy, gdy dochodzi od uszkodzenia chrząstek stawowych. Ich zadaniem jest wsparcie prawidłowego ruchu stawów oraz amortyzacja. W rezultacie dochodzi do ograniczenia ruchomości kończyny oraz pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości bólowych.

Zwyrodnienie stawów najczęściej atakuje:

  • kręgosłup
  • biodra
  • kolana
  • stawy palców rąk i stóp

Warto jednak wskazać, że tak naprawdę zwyrodnienie może dotyczyć każdego stawu w organizmie człowieka.

Kiedy dochodzi do zwyrodnienia stawów?

Zwyrodnienia stawów mogą mieć charakter pierwotny albo wtórny. Zwyrodnienia pierwotne to zmiany idiopatyczne – o nieznanej przyczynie. Te wtórne są związane z miejscowymi uszkodzeniami stawów, określonymi chorobami oraz nieprawidłowością w budowie stawu.

Na zwyrodnienie stawów najbardziej narażone są osoby starsze, ale też te z nadwagą, otyłością, wykonujące obciążające stawy prace i uprawiające sporty wpływające negatywnie na stawy. Częściej chorują też osoby z cukrzycą, RZS (reumatoidalnym zapaleniem stawów). Także warto wskazać, że choroba ta częściej dotyka kobiet.

Czy zwyrodnienie stawów można leczyć?

Niestety, obecnie nie istnieje żaden skuteczny lek pozwalający na odwrócenie skutków zwyrodnienia stawów. Nie oznacza to jednak, że osoby, które są dotknięte tą chorobą, są skazane na ból.

Stosuje się leczenie miejscowe oraz objawowe – farmakologiczne oraz przez zmianę trybu życia. W razie bólu zaleca się stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, także podawanych bezpośrednio do stawów. Można stosować też preparaty zawierające siarczan glukozaminy lub chondroityny, które redukują obrzęki i zmniejszają procesy degradacyjne stawów.

Jeśli chodzi o zwyrodnienie stawów leczenie powinno bazować też na zrzuceniu nadmiaru kilogramów oraz na prowadzeniu aktywnego trybu życia. Dzięki temu można zachować stawy w dobrej kondycji na dłuższy czas!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here