Na skórze większości z nas znajdują się różnego rodzaju znamiona. Najwięcej powstaje ich między 15 a 30 rokiem życiem. Znamiona, a właściwie pieprzyki bo to o nich mowa pojawiają się na skórze całego ciała. Mają różną kolorystykę od jasnych aż po prawie czarne. W większości nie stanowią dla nas żadnego zagrożenia. Jednak z części z nich może się rozwinąć niebezpieczny rak czerniak. Na jakie znamiona zwracać uwagę ? Co powinno nas zaniepokoić ? Pamiętaj wczesne wykrycie raka skóry zwiększa szansę na wyleczenie go aż do 90 %

 

Jakie znamiona są niebezpieczne

 

Oczywiście pieprzyk pieprzykowi nie jest równy. Nie mniej co roku liczba zachorowań na czerniaka wzrasta, a połowa osób u których go rozpoznano umiera z jego powodu. Te liczby powinny każdemu dać do myślenia. Jeśli masz znamiona musisz regularnie je oglądać by móc zawczasu wypatrzeć zmiany. Warto co jakiś czas pokazać je dermatologowi, który oceni poziom niebezpieczeństwa.

Nie ma znaczenia czy na skórze masz wiele pieprzyków czy tylko kilkanaście. Rak może rozwinąć się z każdego z nich. Najbardziej narażone na wystąpienie niebezpiecznego raka skóry są te znamiona, które są często wystawiane na mocne słońce, a także te umiejscowione w miejscach narażonych na często podrażnienia np. na stopach, na plecach, dłoniach, pod biustem czy pod pachami albo na skórze głowy.

Jakie znamiona powinny zwrócić Twoją szczególną uwagę :

 • gdy znamię zmienia kolor, zwłaszcza na ciemniejszy
 • jego barwa jest niejednolita
 • znamię jest duże powyżej 5 mm
 • zaczyna swędzieć
 • wokół niego tworzy się zaczerwienie
 • znamię zaczyna krwawić
 • jego obrzeża są nieregularne jakby poszarpane
 • zaczyna krwawić
 • pieprzyk stał się wrażliwy na dotyk
 • uwypuklił się
 • pojawił się po urlopie w ciepłych krajach

Niezwykle istotne jest to, że ryzyko wystąpienia raka skóra poważnie wzrasta w momencie gdy doznamy poparzeń słonecznych w dzieciństwie. Dlatego tak istotne jest aby nie narażać dzieci na działanie mocnego słońca oraz aby smarować je kremem z wysokim filtrem. Zasadniczo im jaśniejszą mamy karnację tym bardziej musimy uważać na znamiona, a skórę chronimy wysokimi filtrami.

Rak może się rozwinąć zarówno z płaskiego jak i wypukłego pieprzyka. Tu nie ma reguły.

Jeśli masz na ciele wiele pieprzyków unikaj solarium bowiem korzystanie z niego zwiększa ryzyko wystąpienia czerniaka o 70 %

W momencie gdy Twoje znamię zacznie Cię niepokoić nie zwlekaj z wizytą u dermatologa. Doświadczony lekarz jest w stanie ocenić poziom niebezpieczeństwa. Jeśli jest taka potrzeba to pieprzyki można usunąć na dwa sposoby. W przypadku znamion, które nie stanowią dużego zagrożenia do usuwania ich używa się lasera. Ta metoda jest całkowicie bezbolesna i nie pozostawia blizn. Nie mniej po tym zabiegu znamię zostaje zniszczone i nie można go poddać badaniu histopatologicznemu. Dlatego jeśli istnieje ryzyko, że pieprzyk jest rakotwórczy wycina się go chirurgicznie z zapasem zdrowej skóry, a następnie poddaje się go badaniu. Niestety po tym zabiegu pozostają na ciele blizny.

Wczesna interwencja lekarska może Ci uratować życie. Nie zwlekaj i nie ryzykuj. Badaj swoje znamiona. Reaguj póki jest czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here