Pośród mnogości rodzin i nut zapachowych stosowanych w kosmetyce i perfumiarstwie łatwo się pogubić. Z jednej strony daje nam to pełną swobodę w doborze zapachu i dopasowaniu kompozycji do mody, czy stylu, z drugiej jednak- olbrzymia różnorodność może utrudniać wybór. Przyjrzyjmy się zatem rodzinie zapachów szyprowych, polecanych szczególnie eleganckim mężczyznom.
Zapachy szyprowe wywodzą się od kompozycji „Chypre” z 1917 roku. Pierwotnie w skład wchodziły głownie nuty mchu dębowego labdanum, bergamotki i paczuli. Twórcy próbowali oddać w zapachu specyfikę i klimat Cypru – stad też zresztą nazwa. Obecnie do rodziny wchodzą zapachy kojarzone z woniami śródziemnomorskimi- a więc w dużej mierze zioła, nuty drzewne, ale nierzadko można spotkać domieszki kwiatowe, czy nawet owocowe. Powoduje to, iż rodzina szyprowa jest dość specyficzna i nietypowa.
Z reguły są to zapachy, które można opisać jako suche i ciężkie. Często przebija w nich swoista gorycz ziół i traw- jednak nie jest to gorycz nieprzyjemna, szczególnie, że doskonale współgra ze słodszymi nutami kwiatowymi i owocowymi. Obok ciężkich nut ziołowo-drzewnych, takich jak paczula, bob tonka, tytoń, pojawia się świeżość cytrusów- pomarańczy, cytryn, grapefruita, ale też słodkie wonie jaśminu, fiołka, a nawet róży.
Kojarzy się z luksusem i południową wytwornością. Co ciekawe, zapachy te są dość uniwersalne i doceniają je zarówno panowie, jak i panie. Jednoznacznie kojarzą się z osobami o silnym charakterze, odpowiedzialnymi, ambitnymi, lubiącymi wyzwania. Można powiedzieć, że zostały stworzone na eleganckie okazje i spotkania biznesowe. Tworzą styl nienagannego profesjonalisty, dążącego do celu.

www.dlazdrowia24.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here