Rozpoczęcie życia seksualnego, to decyzja, która powinna być dobrze przemyślana, dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W sytuacji, kiedy nie planujemy dzieci, warto zastanowić się nad stosowaniem antykoncepcji. Istnieje bardzo duży wybór metod zapobiegania ciąży, więc wybór jednej z nich powinien być dobrze przemyślany. Każda kobieta przy wyborze rodzaju antykoncepcji powinna wziąć pod uwagę to, jak często współżyje, czy planuje w przyszłości dzieci oraz czy już jest po przebytej ciąży. Ważny jest również tryb życia kobiety, preferencje partnera, a także czy ma to być metoda, z której można zrezygnować w każdej chwili i czy ingeruje we własny organizm. Należy wiedzieć, że każda z metod ma zarówno zalety, jak i wady.

Jakie są sposoby antykoncepcji? Klasyczny podział, dzieli metody na hormonalne, mechaniczne oraz naturalne. Jeżeli chodzi o antykoncepcję hormonalną, to najpopularniejsze w naszym kraju są zdecydowanie pigułki hormonalne. Tabletki takie mają wysoką skuteczność, jeżeli są odpowiednio stosowane. Przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych jest wygodną metodą, jednak wiąże się z codziennym pamiętaniem o tabletce, co dla niektórych kobiet może być uciążliwe. W przypadku, kiedy kobieta zapomni o zażyciu jednej lub większej ilości tabletek, ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę wzrasta. Tabletki hormonalne można podzielić na jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Tabletki jednoskładnikowe posiadają w swoim składzie tylko jeden hormon, a jest nim progestagen, Jego działanie polega na hamowaniu wytwarzania komórek jajowych przez jajniki. Tabletki dwuskładnikowe zawierają syntetyczny estrogen i progestagen. W przeciwieństwie do jednoskładnikowych, zwiększają one regularność miesiączek, jednak mają większą ilość skutków ubocznych, między innymi bóle głowy, tendencję do tycia i spadek popędu płciowego. Kolejnym rodzajem antykoncepcji hormonalnej, są plastry antykoncepcyjne. Ich działanie polega na przenikaniu hormonów przez skórę do krwiobiegu. Plaster taki przykleja się w wygodnym miejscu (najczęściej na ramieniu) i zostawia na okres siedmiu dni. Po serii trzech plastrów należy zrobić tygodniową przerwę, podczas której dochodzi do miesiączkowania. Metodą, która jest zdecydowanie dłużej trwająca, jest zastrzyk antykoncepcyjny. Do organizmu wstrzykiwana jest odpowiednia dawka hormonu, w sposób domięśniowy. Jest on skuteczny przez okres trzech miesięcy. Kolejną metodą hormonalną jest pierścień dopochwowy. Działa on na zasadzie przenika odpowiedniej dawki hormonu przez pochwę. Metodą awaryjną, którą można stosować po ryzykownym stosunku, jest tak zwana „tabletka po”. Należy ją przyjąć w odpowiednim czasie po współżyciu.

Antykoncepcja mechaniczna jest o tyle dobra dla organizu, że nie ingeruje w żaden sposób w delikatny cykl hormonalny kobiety. Wyróżnić tutaj można stosowanie prezerwatyw, które jest chyba najbardziej popularną metodą wśród młodych ludzi oraz osób, u których istnieje przeciwwskazanie do zażywania środków hormonalnych. Prezerwatywy chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, są stosunkowo łatwe w użyciu. Jedną z metod mechanicznych jest również prezerwatywa kobieca, krążek dopochwowy, jednak te metody są mniej popularne w naszym kraju. Kobietom, które już przebyły ciążę i nie zamierzają mieć dzieci w przeciągu kilku lat, poleca się spiralę, czyli wkładkę dopochwową. Jest to sposób bezpieczny i chroni przed niechcianą ciążą przez okres od dwóch do pięciu lat.

Metody naturalne są zdecydowanie mniej skuteczne. Jedną z nich jest abstynencja od seksu w dni płodne, które można wyznaczyć przy pomocy kalendarzyka. Jest to metoda mało skuteczna ze względu na duże wahania hormonalne u kobiet. Popularna jest również metoda seksu przerywanego, która polega na wyjęciu członka z pochwy kobiety w momencie ejakulacji. Skuteczność tej metody jest kontrowersyjna, gdyż niektórzy naukowcy twierdzą, że niewielka ilość nasienia, wystarczająca do zapłodnienia, znajduje się w męskim preejakulacie.

Istnieje naprawdę masa skutecznych metod antykoncepcji, jednak przed ostatecznym wyborem warto skonsultować się z lekarzem, który dobierze najlepszy sposób, biorąc pod uwagę nasze osobiste preferencje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here