Psy z podszerstkiem – jak o nie dbać?

Każdy właściciel psa wie, że jego posiadanie to ogromny obowiązek. Nasz pupil oczywiście wnosi do domu mnóstwo radości i miłości, ale należy mu poświęcić równie dużo uwagi. Szczególnie w kwestiach zdrowia i odpowiedniej pielęgnacji.

Psy długowłose

To właśnie one potrzebują codziennej, dokładnej pielęgnacji. Zacznijmy od systematycznego wyczesywania sierści. Najlepiej wykorzystać do tego celu szczotki do podszerstka. Znajdziemy tam wysokiej jakości akcesoria, które pomogą nam odpowiednio zadbać o naszego czworonoga. Dokładne czesanie jest ważne, by w sierści nie stworzyły się kołtuny. Jeśli zaniedbamy tę kwestie bardzo prawdopodobne jest, że ostatecznie będziemy musieli ostrzyc psiaka, lub przynajmniej wyciąć skołtunioną sierść.  Kolejny krok w pielęgnacji psów długowłosych to oczywiście kąpiel. Należy pamiętać, by zawsze następowała ona po czesaniu. Gdy zaczniemy rozczesywać splątane włosie po myciu, może okazać się to ogromnym problemem i być bolesne dla czworonoga. Kąpiel jest swego rodzaju podsumowaniem pielęgnacji. Możemy używać specjalnych szamponów i odzywek dobranych do rasy i włosia naszego psa.

Jak przygotować czworonoga do zabiegów pielęgnacyjnych?

Jeśli psiak wychowuje się u nas od szczeniaka, już od początku powinniśmy go przyzwyczajać do czesania i kąpieli. Im wcześniej zaczniemy tym lepiej. Bądźmy cierpliwi i nie zmuszajmy psiaka do niczego, ale starajmy się być jednocześnie stanowczy i co jakiś czas wracajmy do zabiegów. Bardzo ważne jest też to w jaki sposób rozpoczniemy sam proces czesania. Pozycja, w której ułożymy zwierzę musi być dla niego wygodna. Najlepiej rozpocząć od przeczesania tylnych łap i systematycznie kierować się w stronę głowy zwierzaka.

Wyczesywanie sierści jest elementem, którego nie można pominąć w pielęgnacji psa. Dzięki temu jego sierść jest zdrowa i nie plącze się. Poza tym częste czesanie zapobiega gubieniu włosa, a co za tym idzie pomaga utrzymać porządek w miejscu, gdzie psiak przebywa. Warto wiec wyposażyć się w dobrą jakościowo szczotkę i regularnie z niej korzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here