Marzysz o pięknym trawniku? Oglądając galerie internetowe, zwracasz uwagę na soczystą zieleń, równo przystrzyżoną trawę bez suchych kępek, nieobsianych dziur czy drażniących oko chwastów? Od kilku sezonów próbujesz doprowadzić swój trawnik do porządku, ale efekt niedostatecznie Cię zadowala? Zadbaj o swój ogród już dzisiaj – przygotuj trawę na zimę, by wiosną cieszyć się piękną zielenią!

Jak przygotować trawnik do zimy?

Jeśli chcemy cieszyć się pięknym i eleganckim trawnikiem, musimy dbać o niego intensywnie przez cały rok. Odpowiednia pielęgnacja trawnika to nie tylko regularnie koszenie trawy, ale także częste podlewanie i nawożenie odpowiednimi składnikami mineralnymi. Okresami, które mają największe znaczenie dla wyglądu i jakości naszego trawnika, są zdecydowanie wczesna wiosna oraz jesień. Wiosną wszelkie nasze działania mają na celu zregenerowanie trawy po zimie oraz dostarczenie jej energii do wzrostu. Jesienią nasze prace powinny skupić się wokół odpowiedniego przygotowania trawnika do zimy.

Aby trawa w naszym ogrodzie dobrze poradziła sobie z ujemnymi temperaturami, powinniśmy wykonać kilka niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jesienią, kiedy pogoda jeszcze sprzyja, warto po raz ostatni nawieźć trawnik, wykorzystując w tym celu nawozy mineralne – szczególnie te posiadające dużą dawkę azotu oraz potasu, które będą powoli uwalniać się do gleby – radzi ekspert z Grassland Farms.

Jeśli zamierzamy jeszcze kosić trawę w tym sezonie, zwróćmy szczególną uwagę na wysokość trawnika. Zbyt nisko skoszona trawa będzie mniej odporna na działanie mrozu – może wiosną okazać się wątła i nie wzrastać tak, jak tego oczekujemy. Niewiele osób pamięta o tym, żeby przed zimą zaopatrzyć się w urządzenia odstraszające krety. Zwierzęta te, poszukując bezpiecznego schronienia, mogą zimą zadomowić się w naszym ogrodzie. Jeśli nie chcemy, by nasz trawnik ozdobiły liczne kretowiny, koniecznie sprawmy sobie taki przyrząd. Za kilkanaście złotych dostaniemy go w pobliskiej szklarni lub markecie ogrodniczym.

Prace ogrodowe, które warto wykonać jesienią

1.      Zakładanie trawnika z rolki

Wrzesień to idealny czas na nawiezienie trawnika, a także na założenie trawy z rolki.

Jeśli zależy nam na doskonałym efekcie, ale nie chcemy czekać, aż nasz trawnik wzrośnie, możemy zdecydować się na założenie trawnika z rolki. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które właśnie wprowadziły się do swojego wymarzonego domu i jak najszybciej chcą cieszyć się pięknym, zielonym ogrodem. Trawa w rolkach, ułożona w ogrodzie jesienią, będzie miała odpowiednio dużo czasu, by mocno się ukorzenić i wiosną cieszyć oko doskonałym efektem – wyjaśnia ekspert z Grassland Farms.

2.      Aeracja trawnika

W październiku, gdy pogoda jeszcze sprzyja, a temperatury osiągają dodatnie wartości, warto pomyśleć również o aeracji trawnika. Napowietrzona trawa lepiej poradzi sobie z chwastami i mchem.

3.      Prace porządkowe

W listopadzie dobrze jest wykonać wszelkie prace porządkowe. Jeśli jeszcze kosimy w tym czasie trawę, pamiętajmy by dokładnie zgrabić trawnik i usunąć wszystkie luźne źdźbła oraz opadłe liście. Zapobiegnie to gniciu trawy.

Zimą z kolei warto pamiętać, by nadmiernie nie deptać trawnika. Zmarznięta trawa będzie bowiem mniej odporna na łamanie i kruszenie pod naporem ciężaru. Jeśli chcemy zabezpieczyć przydomowe ścieżki przed lodem, użyjmy w tym celu piasku, zamiast niekorzystnie działającej na rośliny soli.

Idealnie gęsty, soczyście zielony, równy, bez śladu mchu czy chwastów – o takim trawniku marzy większość z nas. Wykonanie w odpowiednim czasie określonych zabiegów pielęgnacyjnych pomoże nam nie tylko dostarczyć naszej trawie witamin i związków mineralnych, które wspomogą ją we wzroście, ale także zabezpieczy ją przed gniciem i ekspansywnym działaniem mchu oraz chwastów. Kondycja naszego trawnika w dużej mierze zależy od czynności porządkowych, wykonywanych jesienią. To właśnie końcówka roku jest okresem, który wymaga od nas skrupulatnego działania, byśmy mogli cieszyć się doskonałą kondycją trawy na wiosnę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here