Pośpiech, towarzyszący naszemu życiu, nierzadko ma skutki odmienne od zamierzonego i niewiele ma wspólnego z tzw. intensywnym życiem. Pragnienie osiągnięcia wszystkiego za wszelką cenę, bez chwili na zatrzymanie się, na refleksję, kończy się zaprzestaniem dbania o to, co najważniejsze, czyli o zdrowie. Na tych zapracowanych, pędzących bez umiaru do przodu, niestety nie czeka nagroda, ale zgoła coś zupełnie odmiennego. Arterioskleroza – miażdżyca tętnic jest wynikiem takiego właśnie życia i dotyczy w równym stopniu kobiet, jak i mężczyzn, chociaż ci drudzy są zagrożeni jej wystąpieniem nieco bardziej.
Każdy z nas słyszał o cholesterolu, o jego gromadzeniu się w naczyniach krwionośnych. Młodzi ludzie jednak najczęściej odkładają dbanie o jego poziom na lata późniejsze, gdyż wychodzą z błędnego założenia, że jakoby na poprawę jego poziomu mają jeszcze czas. Tymczasem cholesterol nie gromadzi się w ciągu krótkiego czasu i nie wynika z wieku. Jego zwiększony, zagrażający życiu poziom jest wynikiem systematycznych zaniedbań i właśnie młodzi ludzie mają najwięcej szans na to, aby jego gromadzeniu się zapobiegać. Tymczasem tak się niestety nie dzieje.
Szybkie posiłki są główną przyczyną jego powstawania i chodzi tutaj o tzw. śmieciowe jedzenie, spożywane zazwyczaj w różnych placówkach fastfoodowych. Kiedy jadamy w domu, mamy czas i miejsce na to, aby zastanowić się nad zbilansowaniem tego, co jemy i oprócz produktów z dużą zawartością cholesterolu, dorzucamy warzywa i owoce, ten poziom regulujące. Jadając w pośpiechu na mieście, nie wiemy w rzeczywistości, co tak naprawdę spożywamy i trujemy się nie smacznymi potrawami, ale różnymi chemicznymi dodatkami sztucznie wzbogacającymi smak.
Wystarczy to ukrócić edukacją. Zrezygnować z takiego pożywienia całkowicie albo przynajmniej je ograniczyć, a najlepiej dowiedzieć się także tego, w jakich produktach cholesterolu można się spodziewać najwięcej. Jedna, dwie książkowe pozycje dietetyczne na jego temat zazwyczaj wystarczą, by nauczyć się o nim wystarczająco dużo, do uzyskania świadomości i by nie doczekać się zawału serca.

www.zrodlozdrowia.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here