Przewlekłe zapalenie trzustki jest schorzeniem, którego pod żadnym pozorem nie można lekceważyć i nie leczyć. Charakteryzuje się ono tym, że przez pierwsze stadia choroby może rozwijać się niespostrzeżenie i nie dawać żadnych niepokojących objawów. Nawet jeśli symptomy choroby się pojawią, nie dają one żadnych poważniejszych powodów do niepokoju. Mogą one przybrać postać biegunek, czy też sporadycznych bólów brzucha. Niejeden chory może zbagatelizować taki stan rzeczy, uznać go za przypadkowy i przejściowy.
Przewlekłe zapalenie trzustki jest poważnym zagrożeniem dla naszego organizmu, ponieważ prowadzi ono do długotrwałego upośledzenia funkcji trzustki. Przekłada się to na niedożywienie organizmu oraz do zwiększenia ryzyka pojawienia się innych niebezpiecznych chorób. Chory może zapaść na przykład na cukrzycę.
Przewlekłe zapalenie trzustki – przyczyny objawy i sposoby leczenia. Najczęściej jest ono spowodowane nadmiernym i regularnym spożywaniem alkoholu. Może stać się także efektem powikłań powiązanych z ostrym zapaleniem trzustki. Jest także skutkiem ubocznym cierpienia na innego rodzaju choroby typu kamica żółciowa lub mukowiscydoza. Choroba objawia się tym, że z czasem jej postępowania, trzustka traci swoje naturalne możliwości wydzielania odpowiedniej ilości hormonów oraz enzymów niezbędnych organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. W efekcie tego chory zaczyna narzekać na notorycznie pojawiające się biegunki, wzdęcia czy też utratę apetytu.
Przewlekłe zapalenie trzustki jest leczone przede wszystkim w sposób farmakologiczny. Dopuszczalne jest także przejście zabiegu w postaci endoskopii. Leczenie to wymaga zaangażowania zespołu specjalistów z diabetologiem i chirurgiem na czele. Przy leczeniu bardzo ważną rolę odgrywa dieta, która powinna być wtedy rygorystycznie przestrzegana. Powinna się ona opierać na lekkostrawnych potrawach charakteryzujących się niską zawartością tłuszczów. Trzustka dotknięta tą chorobą ma poważnie problemy z trawieniem tłuszczów. Konieczne jest też odstawienie alkoholu negatywnie wpływającego na jej funkcjonowanie.

www.super-fit.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here