Coraz więcej Polek decyduje się na późne macierzyństwo. Ten nazwijmy to trend przychodzi do nas z zachodu gdzie rodzenie dzieci dobrze po 30 roku życia stało się wręcz powszechne. Późne macierzyństwo ma swoje wady i zalety. Dlaczego stało się tak popularne ? Z czym się musi liczyć kobieta, która decyduje się na późne macierzyństwo ?

Dlaczego tak późno decydujemy się na dzieci ?

Żyjemy w czasach kiedy kobiety są tak samo aktywne zawodowo jak mężczyźni. Też skupiamy się na karierze, chcemy rozwijać swoje życie zawodowe i mieć ustabilizowaną sytuację materialną. Chcemy też jak to się potocznie mówi trochę pożyć zanim zdecydujemy się na dzieci. A gdy już osiągniemy jako taką satysfakcję przychodzi czas na macierzyństwo, późne macierzyństwa. Zwykle jest to właśnie w okolicach 30 urodzin albo jeszcze później.

Jakie są zalety z późnego macierzyństwa ?

Kobiety są bardziej świadome wszelkich zagrożeń dlatego mocniej o siebie dbają, przestrzegają zaleceń lekarza. Doskonale przygotowuj się do ciąży jeszcze przed zajściem w nią. Są mocno zaangażowane w cały ten proces związany z ciążą.

Późne macierzyństwo odmładza. Kobiety te dłużej zachowują młodość i siły witalne. Wszak opieka nad maluchem wymaga sporo sił i zaangażowania. Przemiany hormonalne jakie zachodzą wtedy w ciele matki, uodparniają ją. Taka mama musi być bardziej aktywna, a to korzystnie wypływa na jej wygląd.

Kobieta w dojrzałym wieku w macierzyństwie czuje się bardziej spełniona. Ma już ugruntowaną pozycję, nie musi się martwić pracą czy brakiem pieniędzy albo za małym mieszkaniem. W związku z tym, że w tej sferze życia czuje się bardziej spełniona toteż ma dla dziecka więcej czasu i cierpliwości. Trzeba też przyznać, że dzieci w tych matek są bardziej doinwestowane bo zwyczajnie stać je na więcej. Jako, że nie chcą i nie muszą działać na wielu polach naraz są bardziej skupione na macierzyństwie.

Jednak metryki oszukać się nie da i choć lekarze przyznają, że obecnie dłużej zachowujemy zdrowie i siły witalne to niestety w przypadku rodzenia dzieci ta zasada tak dobrze się nie sprawdza. Późne macierzyństwo to spore ryzyko.

Wady późnego macierzyństwa :

Przede wszystkim ciąża jest większym obciążeniem dla organizmu. ,, Późne matki” bardziej borykają się z wszelkiego rodzaju problemami jak ciążowe nadciśnienie czy cukrzyca. Trudniej jest taką ciążę bezpieczniej donosić, także w czasie porodu rośnie ryzyku różnych komplikacji.

To także ryzyko dla samego dziecka. Nie bez powodu kobietom po 35 roku życia robi się w ciąży badania prenatalne. W tej grupie wiekowej znacznie wzrasta prawdopodobieństwo urodzenia dziecka chorego, z wadami.

Kolejna kwestia to fakt, że taka matka może nie dożyć do ważnych momentów w życiu dziecka, jak ukończenie studiów, ślub czy pojawienie się wnuków. Nie ma co ukrywać, że dzieci nawet te dorosłe oczekują wsparcia rodziców. Tymczasem gdy matka jest stara bo zdecydowała się na późne macierzyństwo to częściej ona wymaga tego wsparcia. Jeśli urodzimy dziecko w okolicach 40 to gdy ono zdecyduje się na rodzicielstwo nawet kilka lat wcześniej niż my to będziemy babciami w okolicy 70 lat. Wtedy nie ma się już zbyt wiele siły na zajmowanie się wnukami.

Kobiety, które późno rodzą dzieci stają się perfekcjonistami, brakuje im tej swobody chcą być idealnymi matkami przez co stają się nadopiekuńcze co nie wpływa dobrze na dziecko.

Gdy dziecko dorasta dochodzi do sytuacji kiedy różnice pokoleniowe są nie do pokonania, matkom wtedy trudniej jest zrozumieć dorastające dzieci bo dziele je zbyt wiele lat. A to rodzi poważne konflikty. Późne macierzyństwo należy sobie dobrze przemyśleć.

Nie ukrywajmy dojrzałe kobiety mają mniej siły do zajmowania się wymagającym maluchem. Trudniej im funkcjonować z ograniczoną ilością snu, trudniej też gonić za malcem na placu zabaw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here