Gdy czeka cię lot samolotem razem z dzieckiem to już na samą myśl możesz się zestresować. Zwłaszcza gdy mowa o podróży z małym dzieckiem, które będzie rozumiało, że swoim płaczem i marudzeniem może przeszkadzać pozostałym pasażerom. W takim przypadku rośnie i zdenerwowanie matki i dziecka. Dlatego dobrze jest się do takiej podróży samolotem z dzieckiem odpowiednio przygotować. Pozwoli to uniknąć wielu nerwowych sytuacji.

Podróż z dzieckiem samolotem – jak się przygotować ?

 

Zacznij już w domu od odpowiedniego spakowania się. Niektóre linie lotnicze pozwalają na bagaż podręczny także dla małego dziecka ale większość nie. Musisz więc spakowanie dla Was wszystko co w czasie lotu będzie niezbędne. Wtedy podróż samolotem z dzieckiem przebiegnie sprawniej. Gdy podróżujesz z małym dzieckiem przede wszystkim spakuj :

  • Coś do picia i jedzenia. Możesz mieć ze sobą mleko, kaszkę, wodę,danie w słoiczkach, soczek czy przekąski do chrupania. Choć z zasady na pokład nie wolno wnosić napojów to w przypadku małych dzieci robi się wyjątek. Nie mniej muszą to być butelki o niewielkiej pojemności. (oczywiście o ile dziecko je / pije już takie rzeczy) Jeśli karmisz piersią załóż ubranie, w którym będziesz mogła swobodnie karmić.

  • Nie zapomnij o ubranku na zmianę i pieluszkach (jeśli dziecko jeszcze je nosi) Mokre chusteczki też bardzo Ci się przydadzą

  • Smoczek może uspokoić sytuację gdy dziecko zacznie histerycznie płakać. Nie możesz go zapomnieć. Jeśli dziecko go lubi weź ze sobą nawet dwa bo co jeśli jeden w tym całym zamieszaniu się zgubi.

  • Weź lekki kocyk, przyda się gdy dziecko zaśnie. W samolotach potrafi być chłodno.

  • Przydadzą się też zabawki i inne umilacze czasu. Im dłuższy lot i starsze dziecko tym bardziej będzie się nudzić. Przygotuj zabawki, najlepiej jeśli niektóre z nich będą nowe. Ale niech to będą zabawki nie wydające dźwięku aby nie irytowały współpasażerów. Sprawdzą się wszelkiego rodzaju kolorowanki, małe gry a także smartfon rodzica z aplikacjami dla dzieci.

Na lotnisku trzeba być dwie godziny przed czasem, odprawa i czekanie na lot trwają długo. Dzieci są wtedy poirytowane bo im się nudzi, bo są zmęczone. Dobrze jest jeśli na lotnisku osoby z dziećmi są obsługiwane poza kolejnością lub jest dla nich specjalna bramka. Dowiedź się jak to wygląda w Waszym przypadku. Jeśli lecimy z dzieckiem sami to dobrze aby jak najdłużej towarzyszyła nam inna osoba dorosła, która pomoże nam przy dziecku.

Sporo linii lotniczych wpierw wpuszcza na pokład osoby z dziećmi. To naprawdę wiele ułatwia.

Pamiętaj jeśli podróżujesz z małym dzieckiem masz prawo zabrać ze sobą wózek, nie ponosisz za to dodatkowej opłaty. Z wózkiem możesz się rozstać dopiero tuż przed wejściem na pokład. Ewentualnie zamiast wózka możesz postawić na nosidło, lub chustę w której będziesz nosić dziecko.

Gdy podróżujesz z małym dzieckiem samolotem często musisz mieć dziecko na rękach. Ciężko wtedy pilnować torebki. Wygodniej Ci będzie jeśli zamiast torebki weźmiesz ze sobą plecak bo będziesz mieć wolne ręce.

Zamiany ciśnień

Start i lądowanie to momenty, których najbardziej się obawiamy. Różnica ciśnień zatyka uszy co może dziecko wystraszyć. Miej wtedy przygotowane picie lub podaj maluszkowi pierś, a problem zatkanych uszu szybko zniknie.

Dziecko w samolocie

Z reguły dzieci do lat dwóch mogą podróżować samolotami za darmo lub za niewielką opłatą. Sprawdza się to świetnie w momencie kiedy lot nie trwa długo. W dłuższych trasach rozważ wykupienie dla dziecka osobnego miejsca bowiem kilkugodzinny lot z wiercącym się na kolanach dzieckiem będzie męczarnią.

Kiedy lecieć

Dzieci, które nie ukończyły roku nie są wpuszczane na pokład samolotu bo ich układ oddechowy i krążeniowy jest za słaby. Nie poleca się też latać z dziećmi poniżej drugiego miesiąca życia bowiem klimat panujący w samolocie sprzyja infekcjom.

Jeśli tylko jest taka możliwość wybierz lot bezpośredni, który najmniej Was zmęczy. Ideale będą loty wieczorne, wtedy jest duża szansa, że zmęczony maluch szybko zaśnie i prześpi lot. Jeśli lecicie w dzień to dobrze jest przed lotem dziecko zmęczyć zabawą żeby w samolocie zasnęło.

Dobra rada, staraj się nie denerwować czekającą Was podróżą gdyż Twoje zdenerwowanie udzieli się także dziecku. Potraktujcie to jak przygodę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here