We współczesnym budownictwie nawet nieduże metrażowo lokale planowane są tak, by nie przytłaczały swoimi małymi rozmiarami. Jeśli jednak dysponujemy mieszkaniem „starszej generacji” – albo nawet tylko wąskim i ciemnym przedpokojem – warto pomyśleć o tym, jak optycznie dodać mu nieco przestrzeni i oddechu. Doskonałym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie odpowiedniej tapety.

Podstawową zasadą, której powinniśmy się trzymać, jeśli chcemy optycznie powiększyć przestrzeń tapetą, jest unikanie ciemnych, nasyconych barw, jak również mocnych, chaotycznych wzorów. Wybierzmy raczej subtelne, minimalistyczne wręcz desenie i faktury, a także jasne, pastelowe odcienie.

Delikatny kontrast

Aby nadać harmonii niezbyt wymiarowemu wnętrzu, możemy zastosować następujący, niezwykle sprytny trik. Znajdźmy tapetę, która występuje w kilku wariantach kolorystycznych – ten sam wzór, ale na tle w różnych tonacjach – i pokryjmy dłuższe ściany wersją w jasnym odcieniu, a krótsze w ciemnym. Dzięki temu przywrócimy bardziej znośne proporcje pomieszczeniom długim i wąskim. Na podobnej zasadzie „podniesiemy” też sufit w niedużym pokoju, pokrywając go tapetą w kolorze jaśniejszym niż ściany.

Pasy w pionie i poziomie

Inny sposób na wizualne dodanie wnętrzu kilku centymetrów wysokości to zastosowanie tapety w pionowe prążki. Poziome pasy z kolei poszerzą wizualnie zbyt wąskie pomieszczenie. Działa tutaj dokładnie ta sama reguła, co w przypadku pasiastych wzorów na ubraniach! Ważne tylko, aby w przypadku wnętrz stosować umiarkowanie kontrastowe barwy. Pasów nie powinno być też zbyt wiele – w przeciwnym razie możemy uzyskać niepożądany efekt lamperii. Czasem wystarczy dosłownie kilka niezbyt gęsto rozmieszczonych podłużnych smug, aby osiągnąć odpowiedni rezultat.

Jasne i błyszczące

Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie jasnych tapet o błyszczącej powierzchni. Nie tylko rozświetlą one pomieszczenie, optycznie tym samym je powiększając, ale też podkreślą jego wyjątkowy charakter. – Ten pomysł sprawdzi się zwłaszcza w wąskim, niekoniecznie przytulnym przedpokoju – radzi ekspert ze sklepu z tapetami Kraina Barw.

A może fototapeta?

Jeszcze bardziej oryginalnym sposobem może okazać się zastosowanie na jednej ze ścian… fototapety z odpowiednim motywem. Wzory krajobrazowe potrafią na przykład sprawić, że zamiast tejże ściany w pomieszczeniu pojawi się „okno” z widokiem na morze, góry albo powietrzne przestworza. Istnieją też specjalnie zaprojektowane fototapety wykorzystujące zabawę z perspektywą, aby wywołać optyczne złudzenie, że pokój wcale nie kończy się na linii ściany. Sprawdzone wzory, które tworzą ten właśnie niezwykły efekt, to m.in. fraktale, schodzące się w oddali kolumny lub łuki, a także abstrakcyjne układy precyzyjnie skomponowanych linii geometrycznych. Podobną funkcję spełni widok „wychodzącej z pomieszczenia” uliczki lub molo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here