Kuchnia to bardzo ważne pomieszczenie w domu lub w mieszkaniu – to właśnie tam przygotowujemy posiłki i spotykamy się z bliskimi. Warto więc zadbać o to, aby była zarówno ładna, jak i funkcjonalna. Na co powinniśmy wtedy zwrócić szczególną uwagę?

Zarówno większa, jak i mniejsza kuchnia mogą być ergonomiczne, czyli łatwe w codziennym użytkowaniu. Oczywiście, nie musimy wtedy wcale rezygnować z estetyki. W sklepach znajdziemy meble kuchenne i sprzęty w wielu wariantach do wyboru – wybranie dla siebie tych perfekcyjnych może jednak sprawiać nam sporo trudności.

Na wymiar czy gotowe?

Zacznijmy od podstawowego pytania, a mianowicie od tego, czy zakupić meble na wymiar, czy też zdecydować się na jeden z gotowych zestawów.

Meble na wymiar są perfekcyjnie dopasowane i pozwalają nam na także na dobór wykończenia. Są jednak bardzo kosztowne, ponieważ za całą kuchnię możemy zapłacić wtedy kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Meble gotowe są za to znacznie tańsze, ale też nie dają perfekcyjnego dopasowania. Gdy zależy nam na oszczędnościach, zawsze dokładnie zmierzmy meble kuchenne, aby mieć pewność, że będą pasowały do danej przestrzeni.

Sprzęty pod zabudowę czy wolnostojące?

Kolejna kwestia to dobór sprzętów – mogą być wolnostojące albo pod zabudowę.

Sprzęty pod zabudowę najczęściej wybierane są do kuchni na wymiar, ale możemy też dobrać je do mebli gotowych. Są bardziej estetyczne, ale też droższe. Z kolei sprzęty wolnostojące to już niższy koszt – gdy uda nam się dobrać je pod kątem estetyki, także będą dobrze się prezentować.

Funkcjonalność i ergonomia

Dobra kuchnia powinna być funkcjonalna i ergonomiczna. Powinna zapewniać dostęp do dużej przestrzeni na blatach, aby przygotowywanie posiłków było jeszcze łatwiejsze.

Najlepiej, aby zlewozmywak, kuchenka oraz lodówka znajdowały się w niewielkiej odległości od siebie, ale były oddzielone blatami.

Zwróćmy też uwagę na rodzaj mebli – najlepiej, aby dawały łatwy dostęp do wnętrza. Obecnie bardzo popularne są dolne meble kuchenne z głębokimi szufladami – wtedy wyszukanie odpowiednich produktów czy naczyń jest jeszcze łatwiejsze.

Nie zapominajmy też o dobrym oświetleniu przestrzeni roboczych – w tym celu można wykorzystać oświetlenie ledowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here