Śmierć w rodzinie prawie zawsze jest niezwykle smutnym wydarzeniem, które komplikuje dodatkowo konieczność zorganizowania pogrzebu. Jest to bardzo wymagające zadanie, bowiem należy pożegnać bliską osobę z szacunkiem.

Na szczęście w dzisiejszych czasach dostępnych jest bardzo dużo firm świadczących profesjonalne usługi pogrzebowe, także dla bardziej wymagających klientów.

Świecki pochówek

Większość pogrzebów na których w Polsce się bywa prowadzonych jest przez duchownych katolickich, którzy wygłaszają kwieciste mowy nad grobem. Jednak współcześnie coraz więcej Polaków deklaruje się jako osoby niewierzące, dlatego ich rodziny zmuszone są do większej kreatywności organizując dla nich pogrzeby. Dlatego coraz więcej zakładów zatrudnia wyspecjalizowanych mówców, którzy prowadzą ceremonię świecką w przypadku, gdy zmarła osoba była niewierząca. Po wcześniejszej konsultacji z rodziną, taki orator ułoży osobiście odpowiedni tekst, który następnie wygłosi nad mogiłą, z uszanowaniem ateizmu osoby zmarłej. Opcja przeważnie jest tańsza niż opłacenie księdza, dlatego powinna się zmieścić w budżecie każdego pogrzebu.

Kremacja zamiast pochówku

Kolejnym, coraz popularniejszym trendem, który również dotarł do naszego kraju, jest kremacja. W tradycji chrześcijańskiej zwyczaj palenia zwłok nie był respektowany, jednak z pobudek praktycznych staje się coraz bardziej powszechny. Spalenie zwłok w nowoczesnym piecu jest higieniczne i proste, nie ma potrzeby wykupowania i opłacania specjalnego miejsca na grób na cmentarzu. Przy wyborze takiej pcji należy jednak pamiętać, że prawo w Polsce jest dość restrykcyjne jeśli chodzi o przechowywanie skremowanego zmarłego. Otóż według kodeksu urna z prochami musi spocząć na cmentarzu, w odpowiednio przystosowanej do tego mogile. Dzięki temu bliskie osoby również w czasie Święta Zmarłych mają kogo odwiedzić. 

Pogrzeby w Polsce stają się coraz to bardziej nowoczesne, dzięki temu, że wzorce z zachodu bardziej się u nas adaptują. Kremacja czy świecki pochówek jeszcze do niedawna wywoływały szok, jednak obecnie coraz częściej można się spotkać z tego typu rozwiązaniami. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here