Wiele kobiet boi się cytologii, a właściwie wyników, jakie mogłaby ona dać. Warto jednak pamiętać, że cytologia jest prostym badaniem, które niejednokrotnie ratuje życie, płodność i zdrowie. Regularnie wykonywana pozwala wcześnie wykryć zmiany prowadzące do nowotworów. Co trzeba wiedzieć o cytologii? Na czym polega to badanie, jak często należy je robić i przed czym chroni?
Dla kogo jest badanie cytologiczne?
Cytologia jest standardowym badaniem, które można wykonać zarówno w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i prywatnie. W tym pierwszym przypadku jest bezpłatne, w drugim to wydatek poniżej 50 zł. Kto powinien wykonać cytologię? Zapytaliśmy dr Annę Kluz-Kowal, która prowadzi gabinet ginekologiczny w Białymstoku.
Z cytologii powinny skorzystać kobiety po 25. roku życia lub młodsze, o ile są aktywne seksualnie lub dzieje się coś niepokojącego. Ryzyko wzrasta z wiekiem, dlatego im starsza pacjentka, tym pilniejsza jest potrzeba wykonania cytologii. Badania nie można przeprowadzić podczas menstruacji. Najlepszy moment to czas między 10. a 20. dniem cyklu.
Cytologię należy przeprowadzać co najmniej raz na trzy lata, chyba że wyniki nie są jednoznacznie dobre. O tym, czy badanie trzeba będzie wykonywać z większą częstotliwością, powinien zadecydować lekarz ginekolog. Infekcja, leki, dezodoranty czy globulki dopochwowe, a także stosunek seksualny lub użycie wibratora na dwa dni przed badaniem mogą zniekształcić jego wynik.
Jak wygląda badanie cytologiczne?
Badanie cytologiczne jest proste i niemal zupełnie bezbolesne. Może wywoływać jedynie lekki dyskomfort. Pacjentka układa się na fotelu ginekologicznym, a lekarz umieszcza w pochwie wziernik ze szczoteczką na końcu. Oba te elementy są niewielkich rozmiarów. Używa się ich, aby pobrać złuszczony nabłonek z szyjki macicy. Dla większej wiarygodności badania pobiera się próbkę tkanki z dwóch miejsc. To wszystko. Pozostaje czekać na wyniki, które są dostępne już po kilku dniach.
W czasie, gdy pacjentka oczekuje na wyniki cytologii, komórki tworzące tkankę pobranego nabłonka są oglądane pod mikroskopem i analizowane pod kątem budowy oraz ewentualnych nieprawidłowości. Wynik ma postać opisową, dzięki czemu pacjentka zyskuje pełny ogląd sytuacji.
Cytologia wykrywa nie tylko rozwinięty nowotwór, ale też zmiany, które dopiero po pewnym czasie mogą stać się źródłem raka. Początkowe stadia na ogół są w pełni uleczalne. Tylko wczesne wykrycie nieprawidłowości umożliwia dostatecznie szybką reakcję. Daj sobie szansę – zrób cytologię.