Gdy już możesz zacząć rozszerzać dietę swojego dziecka to stajesz przed dylematem jak karmić dziecko, tradycyjnymi papkami i przecierkami czy przy pomocy BLW. Czym jest metoda BLW i co w tym chodzi ? Najkrócej ujmując pomijamy fazę przecieranych pokarmów i od razu zaczynamy dziecku podawać pokarm w kawałeczkach, które może samodzielnie chwycić. Rzecz jasna podane produkty muszą być miękkie by dziecko było w stanie je rozdrobnić przy pomocy dziąseł. Metoda BLW może się wydawać trudna czy niebezpieczna ( ryzyko zaksztuszenia ) nie mniej płynie z niej całe mnóstwo pozytywów.

Kiedy zaczynamy karmienie metodą BLW ?

Tę metodę możemy zacząć wprowadzać nie wcześniej jak w 6 miesiącu życia dziecka. Co niezwykle istotne karmienie metodą BLW zaczynamy dopiero wtedy kiedy dziecko samodzielnie i pewnie siedzi oraz kiedy umie już chwytać małe elementy. Nie zrażaj się jeśli półroczniak nie jest zainteresowany tą formą jedzenia. Daj mu chwilę czasu i spróbujcie znowu za miesiąc. Zobaczysz, że w końcu maluch pokocha tą metodę bo daje mu ona liczne możliwości poznawcze, których nie daje karmienie papkami.

12 zalet płynących z karmienia metodą BLW

1. Dziecko karmione BLW karmi się praktycznie samo, a matka w tym czasie może zjeść swój posiłek zamiast karmić malucha łyżeczką. Siadacie rodzinnie razem do stołu i po prostu jecie każdy swoją porcję. Zapomnisz co to jedzenie zimnego obiadu. A przy śniadaniu możesz nawet spokojnie wypić kawę.

2. Brzdąc karmiony tą metodą nie grymasi tyle przy jedzeniu. Owszem czasem nie ma na coś ochoty ale to przecież normalne i u każdego się zdarza.

3. Maluch chętnie poznaje nowe smaki. Lubi próbować nowych rzeczy. Je z apetytem.

4. Dziecko szybko samo posługuje się łyżką i widelcem. Już jako roczniak potrafi sobie wprawnie radzić przy posiłku.

5. Jedząc przy pomocy metody BLW ma świetnie wypracowaną koordynację ruchu oko- ręka – sztućce -buzia

6. Nie ma problemów z połykaniem pokarmów, wbrew pozorom nie krztusi się większymi kawałkami co często zdarza się dzieciom, które przechodzą z papek na jedzenie mnie rozdrobnione

7. Oszczędzasz sporo pieniędzy bo dziecko je praktycznie to samo co Wy. Rzecz jasna tylko te produkty, które są dozwolone do wieku dziecka. Nie mniej z każdym miesiącem jest ich więcej. A jak wiadomo wszelkiego rodzaju słoiczki potrafią sporo kosztować.

8. Metoda BLW świetnie rozwija zmysły malucha. Doświadcza ono wielu smaków, poznaje różne konsystencje, kolory i faktury jedzenia. Dla takiego dziecka to coś fascynującego.

9. Maluch od początku ma możliwość wyboru. Sam decyduje co weźmie do rączki, co trafi co buzi, a co wyrzuci.

10. Niemowlę samo decyduje kiedy jest najedzone. Spokojnie taki maluch wie kiedy ma pełny brzuszek. W momencie gdy nie jest zmuszane do jedzenia nie ma traumy z tym związanej. Spokojnie maluch ani się sam nie przekarmi ani nie zagłodzi.

11. Dzieci karmione metodą BLW rzadko kiedy wyrastają na niejadków. O tym jakie to ważne wie każda matka, która z niejadkiem musiała się zmierzyć.

12. W momencie kiedy tak małe dziecko je razem z nami cała rodzina zaczyna odżywać się zdrowo. Kupujecie więcej warzyw i owoców. Na waszych talerzach ląduje mniej niezdrowego jedzenia.

Czy są jakieś wady ? W sumie to tylko jedna. Bałagan. Dla malucha równie fascynujące jak jedzenie jest jego rozrzucanie we wszystkich kierunkach. Ale spokojnie do tego się można przyzwyczaić i w końcu kiedyś mija. Wszak czymże jest jedna wada na dwanaście zalet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here