Mała czarna

Zanim aromatyczna kawa trafi do naszych filiżanek musi przejść kilka etapów, a jednym z nich jest palenie. To właśnie od stopnia wypalania kawy w dużej mierze zależy jej smak. Dzięki temu możemy cieszyć się różnymi doznaniami, pijąc małą czarną o poranku. Co warto wiedzieć o procesie palenia kawy? Dlaczego to tak ważny etap jej produkcji?

Na czym polega proces palenia kawy?

Sposób wypalania ziaren decyduje nie tylko o smaku i aromacie kawy, ale również intensywności i zawartości kofeiny. Zielone ziarna dopiero uwalniają nuty aromatyczne w momencie wypalania. Przedtem muszą zostać starannie oczyszczone, a następnie wrzucone do specjalnego pieca, gdzie dochodzi do odparowania wody, a ziarna tracą swoją początkową wagę. Wypalanie ziaren odbywa się w określonej temperaturze przez kilka lub kilkanaście minut, w zależności od pożądanego efektu. Mitem jest, że im mocniej wypalane są ziarna, tym więcej zawierają kofeiny. Jest zupełnie odwrotnie, jednak intensywnie palona kawa ma także zdecydowanie mocniejszy smak.

4 stopnie palenia kawy

Istnieją 4 stopnie wypalania kawy – od tego procesu zależy jej smak i aromat. Palenie jasne powoduje, że kawa jest łagodna i lekka, a ziarna przyjmują cynamonowy odcień. Da się w niej wyczuć wyraźną kwaskowość oraz lekko cytrusowy aromat. Lżejsze wypalanie pozwala zachować naturalne walory smakowe kawy o owocowym aromacie. Drugim i najbardziej popularnym stopniem palenia jest średnie. Ziarna przyjmują wówczas odcień lekko brązowy, a smak kawy jest zrównoważony. Można wyczuć w nim lekką kwaskowość i delikatną goryczkę. Średni stopień palenia powoduje, że kawa jest nadal delikatna, jednak jeszcze bardziej aromatyczna, zostawiając naturalny posmak na podniebieniu.

Palenie średnio ciemne sprawia, że wyczuwalna staje się przyjemna, delikatna goryczka, a kwaskowość zanika. Ziarna wypalane są dłużej, co sprawia, że przyjmują intensywnie brązowy kolor. Podczas wypalania ziaren, skarmelizowane cukry wytwarzają wyraźne, słodkawe nuty aromatyczne z przewagą czekoladowego posmaku. Ostatni stopień wypalania, czyli ciemny, sprawia, że ziarna stają się niemal czarne i błyszczące. Podczas tego procesu zanika całkowicie ich naturalna kwaskowość, a kawa nabiera wyraźnej goryczy. Pojawiają się wyczuwalne nuty aromatyczne i posmak czekolady oraz orzecha. Mimo że smak mocno palonej kawy jest intensywny i głęboki, kawa zawiera najmniej kofeiny. Następnie ziarna zostają zmielone, a kawa w kapsułce – hermetycznie zamknięta, dlatego nie traci smaku i aromatu, powstałego w procesie palenia.

Codziennie inne doznania smakowe

Wielbiciele dobrej kawy chcą się delektować jej smakiem i aromatem każdego dnia – i nic w tym dziwnego! Ulubione smaki są w stanie skutecznie pobudzić nas do działania, poprawić humor, umilić spotkanie w gronie najbliższych… Ekspresy na kapsułki stały się więc często spotykanym elementem wyposażenia w naszych domach – szczególnie, jeśli lubimy aromatyczną kawę. Z pewnością przemawia za tym fakt, że kawa w kapsułce, np. ta, którą znajdziemy w ofercie Nespresso, przybiera różnorodne nuty zapachowe i smaki – od delikatnego, owocowego, słodkiego aż po intensywne i korzenne. Do wyboru jest kilkadziesiąt różnych kaw, dających inne doznania, w zależności od ochoty, nastroju czy gustu. Ekspresy na kapsułki pozwalają cieszyć się nawet codziennie innym smakiem kawy – to rozwiązanie zarówno dla koneserów tradycyjnych smaków, jak i osób lubiących eksperymenty!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here