Łysienie - leki, leczenie

Wypadanie włosów jest kłopotem dotykającym zarówno mężczyzn jak również kobiet w przeróżnym wieku. O łysieniu mówi się, jeśli w przeciągu doby wypada nam więcej aniżeli 100-150 włosów na dzień. Wtedy należy rozpoznać przyczynę zbytniego wypadania włosów oraz zastosować stosowne leczenie.

Przyczyny wypadania włosów

Podstawową przyczyną łysienia jest nadmiar męskich hormonów (łysienie androgeniczne). Nadmiar tenże jest wrodzony: gdy twój ojciec jest łysy, są niezwykle wysokie szanse, iż także ty będziesz. Hormony męskie pobudzają cykl życia włosa, powodując, iż włosy szybciej wychodzą. Pozostałe elementy, jakie mogą przyczynić się do wypadania włosów, to m.in. ciągły stres czy wydłużający się niepokój, niezrównoważona dieta i deficyt pewnych witamin (H, B6). Uwaga także na mocno działające szampony i częste farbowanie włosów.

Leczenie wypadania włosów

Leczenie zależy niewątpliwie od przyczyny łysienia. Gdy nadmierne wypadanie włosów jest wywołane elementami zewnętrznymi (niedostatek witamin, leki), to leczenie będzie łatwe. Jednak gdy za łysienie odpowiedzialny jest nadmiar hormonów, potrzebne będzie sięgnięcie po profesjonalne kuracje.

Leki na łysienie

Są efektywne leki przeciwko wypadaniu włosów. We wszelkich przypadkach im szybciej łysienie zostanie rozpoznane, tym doskonalszy rezultat będzie miała terapia. Przeważnie wykorzystywane są leki na bazie minoxidilu. Spowalniają one wypadanie włosów, a czasami chociażby powodują ich ponowny wzrost przez zoptymalizowanie kanałów potasu w cebulkach włosów. Artykuły zawierające minoxidil są dostępne w formie lotionu, jaki należy stosować 2 razy dziennie. Żeby terapia była efektywna oraz nie było nawrotów, środek należy wykorzystywać do końca życia. Są także środki dostępne pod postacią pastylek. We wszelkich wypadkach należy skonsultować się ze specjalistą. Trzeba także pamiętać o tym, iż terapie te nie działają na wszystkich chorych i że czasami mogą powodować alergie oraz pozostałe efekty uboczne. Środek tenże mogą wykorzystywać tylko panowie, ponieważ z jego wykorzystaniem wiążą się efekty uboczne dla ciężarnych kobiet. Co więcej, ceny środków przeciwko wypadaniu włosów są dość spore.

Przeszczepianie włosów

Prócz leczenia farmakologicznego, jednym z najlepszych sposobów walki z łysieniem jest przeszczep włosów. W zależności od przypadku jest parę rodzajów przeszczepu. Przeważnie wykorzystywaną metodą jest mikroprzeszczep. Polega on na przeszczepieniu niewielkich kawałków skóry, na jakich rosną włosy (np. z karku) w miejsca pozbawione włosów. Zabieg trwa od 2 do 3 godzin i odbywa się w znieczuleniu miejscowym, może być powtórzony 3- czy 4-krotnie (z przerwami minimum 3 miesiące) w zależności od wielkości przeszczepu. Korzyścią tejże formy jest to, iż włosy są naturalne i że nie jest niezbędne żadne dalsze leczenie. Wadą jest wysoka cena (w Polsce od paru do kilkunastu tysięcy złotych). Zamiast własnych włosów można przeszczepić sobie implanty, jakie są niezwykle zbliżone do naturalnych włosów. W tym przypadku cena jest mniejsza, jednakże jest zagrożenie odrzutu.

Kosmetyki przeciw wypadaniu włosów

Teraz dostępnych jest mnóstwo szamponów, odżywek, pianek i lotionów, jakie pomagają wzmocnić włosy i zatrzymać łysienie. Przed ich wykorzystaniem należy jednakże uzmysłowić sobie, iż żaden tego rodzaju produkt nie jest w stanie sprawić, iż włosy odrosną. Gdy cebulka włosa jest nieaktywna, żaden środek do miejscowego stosowania nie odwróci tego mechanizmu. Szampony na łysienie mogą tylko zapobiegać oraz leczyć pierwsze oznaki przerzedzenia włosów, nim stan owłosienia głowy rzeczywiście się pogorszy. W składzie poszczególnych szamponów na łysienie znajdują się zazwyczaj dodatkowe ilości białka i składników wzmacniających, które nawilżają włosy oraz powodują, że wyglądają na gęstsze i mocniejsze. Substancje takie jak saw palmetto przeciwdziałają przyłączaniu się DHT (5α-Dihydrotestosteron) do wrażliwych cebulek włosów, dzięki czemu zabezpieczają przed ich wypadaniem. Z kolei aloes i mentol łagodzą podrażnioną skórę głowy oraz usuwają łupież. Istotnym składnikiem szamponów na łysienie są także przeciwutleniacze, które neutralizują wolne rodniki. Natomiast związki takie jak adenozyna pobudzają porost włosów. Żeby mycie włosów pozostawiało je rzeczywiście piękniejsze a wolne od zanieczyszczeń, do szamponu dodaje się ekstrakty z ginkgo biloba i pestek winogron.

Naturalne składniki przyczyniają się do doskonalszej kondycji włosów oraz hamują ich wypadanie. Ponadto powodują, iż włosy wydają się gęstsze i są pełne blasku. Poszczególne szampony przeciwdziałające łysieniu mają w swoim składzie olej z ogórecznika i z pierwiosnka. Są to optymalne źrodła kwasów tłuszczowych omega-6. Substancje te mają właściwości przeciwzapalne i są bogate w składniki wzmacniające.

Pozostałe sposoby na leczenie łysienia

Odmienny sposób na łysienie to peruki oraz treski. Technologii produkcji oraz wykorzystywania peruk oraz tresek zdecydowanie się poprawiły w przeciągu minionych lat. Peruki są teraz niezwykle trudne do odróżnienia od naturalnych włosów i nie zwiewają przy silniejszym powiewie wiatru. Są doskonałym rozwiązaniem, gdy nie chcemy wykorzystywać środków ani zabiegów operacyjnych. Trzeba strzec się wszystkich świetnych sposobów reklamowanych w tv oraz czasopismach. Artykuły te z reguły nie mają żadnych badań, natomiast ich działanie nie zostało potwierdzone. Stosując je, można stracić nie tylko włosy, lecz również mnóstwo pieniędzy.

Źródło: http://zbyszekjurczak.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here