Lęk przed zabiegami stomatologicznymi - jak sobie z tym poradzić?

Strach przed dentystą jest tym, co najczęściej powstrzymuje nas przed wizytą u specjalisty. Tymczasem wielu bolesnym zabiegom, takim jak na przykład ekstrakcja zęba, można zapobiec, regularnie odwiedzając stomatologa. W zakresie chorób jamy ustnej profilaktyka i higiena bowiem są podstawą zachowania zdrowych zębów. Jak zatem poradzić sobie z lękiem przed zabiegami stomatologicznymi?

Wizyta u dentysty nie musi łączyć się z bólem i dyskomfortem. Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny oraz nowoczesnym metodom znieczulenia, nawet najbardziej skomplikowane zabiegi dentystyczne mogą być przeprowadzane bez bólu, z zachowaniem jak największego komfortu u pacjenta.

Strach przed dentystą, któremu towarzyszą takie objawy jak ściśnięty żołądek, biegunka, przyśpieszone tętno, szum w uszach czy nadmierna potliwość, określa się mianem dentalofobii. Jeśli uniemożliwia ona całkowicie wizytę u stomatologa, warto skonsultować się z psychologiem. Sesje z profesjonalistą pozwolą oswoić nasze lęki i znaleźć ich głębszą przyczynę.

Istnieje jednak kilka sposobów na oswojenie zwykłego lęku przed zabiegami stomatologicznymi, o ile nie wymaga on fachowej pomocy. Sprawdź, jak poradzić sobie ze strachem samodzielnie.

Zaufany specjalista         

Aby zminimalizować lęk przed dentystą, wybierajmy sprawdzonych, zaufanych specjalistów z polecenia znajomych lub rodziny. Jeśli udajemy się do dentysty, którego znaleźliśmy przez Internet, zweryfikujmy  opinie o nim na forach. Jeśli do gabinetu wejdziemy, mając poczucie bezpieczeństwa, nasz strach przed zabiegiem będzie dużo mniejszy.

Informacja to podstawa

Nie bójmy się pytać o przebieg wizyty ani o przeprowadzane zabiegi. Zasięgnijmy informacji o stosowanych przez lekarza narzędziach i metodach. Wiedząc, co nas czeka, nie będziemy obawiać się nagłych, nieprzyjemnych doznań i odczuć.

Strach przed zabiegiem stomatologicznym zminimalizuje także odpowiednia komunikacja z lekarzem. Warto umówić się na określony sygnał z naszej strony, oznaczający, że czujemy ból lub dyskomfort, dzięki czemu lekarz będzie miał szansę weryfikacji swoich działań. 

Znieczulenie

Jeśli tym, co powstrzymuje cię przed wizytą u stomatologa jest paraliżujący strach przed igłą i strzykawką ze z nieczuleniem, a także towarzyszące mu niekomfortowe wrażenie rozpierania dziąseł, poszukaj gabinetu, oferującego znieczulenie komputerowe, takiego jak Klinika Stomatologiczna Medidens. Zamiast strzykawki, leki znieczulające podaje się cienkimi i elastycznymi igłami, za pomocą komputera. Lekarz w pełni kontroluje prędkość oraz ciśnienie podawania leku, a system informuje o etapie znieczulenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here