zdjęcia: fotolia.com

Jeszcze do niedawna kurtki odblaskowe najczęściej noszone były przez pracownikach pilnujących porządku, robotników wykonujących prace drogowe, przedstawicieli mediów na dużych imprezach. Jednak kurtka odblaskowa jest przydatna nie tylko dla osób z wyżej wymienionych branż. Odzież odblaskowa to dobry wybór zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Sprawdźmy, do czego może się przydać kurtka z odblaskami.

Odzież odblaskowa nie kojarzy nam się z ubraniem, które może być przydatne na co dzień – to duży błąd. Wystarczy się chwilę zastanowić, by znaleźć dla niej przynajmniej kilka praktycznych zastosowań. Kurtka z odblaskami przyda się na spacerze, w lesie czy w parku. Elementy odblaskowe są widoczne z dużej odległości, więc trudniej jest stracić noszącą je osobą z oczu. O takim ekwipunku powinni również pomyśleć właściciele psów. Częstą praktyką jest zarzucanie na siebie jakiejkolwiek bluzy czy kurtki, bo pies nie może czekać, a wychodzimy tylko na parę minut. Ryzykujemy w ten sposób potrącenie przez rower lub samochód, bo najczęściej odzież wierzchnia ma ciemne kolory, które sprawiają, że osoba tak ubrana jest prawie zupełnie niewidoczna wczesnym rankiem czy po zmroku.

Kurtka z odblaskami zwiększa widoczność na drodze

O kurtce odblaskowej powinni pomyśleć także rowerzyści. Dla nich dobra widoczność jesienią i zimą to podstawowy element bezpieczeństwa. Coraz więcej mamy ścieżek rowerowych, ale mimo to znaczna część drogi do i z pracy jest pokonywana przez cyklistów wśród samochodów. Koniecznie trzeba więc pomyśleć o wyposażeniu roweru w odblaski bądź też o założeniu np.: odzieży odblaskowej – mówi ekspert portalu odblaski24.com.pl. Może to być kamizelka ostrzegawcza, opaska odblaskowa lub właśnie kurtka z odblaskami. Odblaski znacznie zwiększają widoczność osoby poruszającej się rowerem po zmroku. Dzięki temu kierowcy mogą z daleka dostrzec przemieszczający się pojazd.

Odzież odblaskowa jest szczególnie przydatna, gdy poruszamy się po terenie niezabudowanym w warunkach ograniczonej widoczności. W takiej sytuacji brak odblasków jest naruszeniem prawa i może skończyć się mandatem. Dotyczy to również uczniów i przedszkolaków, ponieważ zasada noszenia odblasków obowiązuje bez względu na wiek. Kurtka odblaskowa dla dzieci daje pewność, że maluchy, nawet gdy zapomną ubrać kamizelkę czy przypiąć breloczek, i tak będą bezpieczne w drodze z i do szkoły czy przedszkola.

Kurtka odblaskowa – nie tylko na rower

Kurtkę odblaskową można z powodzeniem potraktować jako odzież zimową.

Kurtki z odblaskami są dostępne w różnych kolorach. Kurtka odblaskowa typu softshell jest miękka, miła w dotyku i ciepła. Ma też kaptur, więc dobrze chroni przed deszczem i wiatrem. Nadaje się nawet na lekkie mrozy. Te ubrania są dostępne w luźniejszej wersji męskiej i damskiej, która ma bardziej dopasowany krój typowy dla kobiecej sylwetki – dodaje nasz rozmówca z odblaski24.com.pl.

Można też zakupić bardziej zaawansowaną technologicznie kurtkę z odblaskami 360. Ten unikalny produkt to pierwsza na świecie kurtka wykonana w całości z odblaskowej tkaniny. W ciemności, pod wpływem światła przyjmuje intensywny, biały kolor. Parametry materiału, czyli wodo- i wiatroszczelność, odpowiednie zamki, oddychająca podszewka, zamknięte szwy oraz otwory wentylacyjne sprawiają, że taką kurtkę można nosić zarówno latem, jak i zimą.

Kurtki odblaskowe można zaliczyć do odzieży całorocznej. Taki wydatek na pewno się opłaci, bo choć wydaje się to niekiedy nieprawdopodobne, odzież odblaskowa może nam uratować życie. Policja od lat podkreśla, jak ważna jest dobra widoczność na drodze pieszych, rowerzystów czy biegaczy. Nie lekceważmy tych rad, bo zdrowie i życie są przecież najważniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here