Kocie żwirki

Aranżowanie kuwety to nie lada zadanie, którego efekt powinien zadowolić nie tylko Ciebie, ale również Twojego kota. To właśnie on będzie regularnym użytkownikiem kuwety, który powinien poczuć się w niej bezpiecznie oraz wygodnie. Ponieważ kocie preferencje są dość rozbudowane, odnalezienie właściwego podłoża do kuwety może zająć trochę czasu. Większość kocich opiekunów decyduje się na żwirek bentonitowy, choć również inne opcje pozostają w Twoim zasięgu. Poniżej przyglądamy się z bliska najczęściej wybieranym gatunkom podłoży oraz podpowiadamy – na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie ich zakupu. Przedstawiamy też najważniejsze kryteria zakupowe poszczególnych gatunków żwirków. 

Bentonit bentonitowy nierówny – czyli jak wybierać żwirek bentonitowy 

Żwirek bentonitowy to wciąż wybór numer jeden w naszym kraju, po który sięga większość kocich opiekunów. Rozmaite zalety bentonitu przemawiają za jego wyborem. Przede wszystkim – wysoki poziom absorbowania cieczy, w tym substancji odpowiadających za nieprzyjemny odór. Bentonit ułatwia także sprzątanie kuwety, dzięki swojej zdolności do zbrylania się. Z pewnością, w bentonit zaopatrzysz się w najbliższym dużym markecie. 

Wybierając ten typ podłoża, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych spraw. Pierwszą jest zapach wybieranego przez Ciebie żwirku. Polecamy sięgać po bentonity neutralne, bądź też zawierające dodatki zapachowe, które będą odpowiadać oczekiwaniom Twojego kota. Zapach nie powinien go rozdrażniać ani utrudniać wypróżniania się. 

Ponadto, warto upewnić się, jak duże są cząstki składające się na interesujący Cię bentonit. Polecamy unikać żwirków z cząstkami nadmiernie drobnymi, które mogłyby się łatwo pylić, a w ten sposób – roznosić po całym pomieszczeniu, poza granicami kuwety. Piasek dla kotów bentonitowy powinien być stosunkowo jednorodny oraz pozbawiony tzw. miału.

Porady w wyborze żwirku drewnianego 

Żwirek drewniany to wybór wielu opiekunów, którym zależy na zapewnieniu maksymalnie komfortowych warunków. Żwirki drewniane mogą być bardzo zróżnicowane – niektóre z nich zbrylają się pod wpływem kontaktu z cieczą, inne natomiast przypominają strukturę trocin. W obu przypadkach otrzymujesz podłoże o wysokim stopniu wchłaniania wody oraz komfortowe w trakcie spłukiwania w zwykłej toalecie.

Wybierając żwirek drewniany warto zwrócić uwagę na jego podstawowe parametry fizyczne – kształt i wielkość puszczonych cząstek, a także na emitowany zapach. Najlepiej wypadają żwirki drewniane o naturalnym, żywicznym aromacie, które dają gwarancję ich w pełni organicznego pochodzenia.

Żwirki silikonowe – jak dobierać do kociej kuwety? 

Żwirki silikonowe mają swoje ewidentne zalety, które wielu kocich opiekunów skłaniają do wyboru tego rozwiązania. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na duży ciężar silikonu, dzięki czemu jest on bardzo stabilny po umieszczeniu w kuwecie. Obecne w jego strukturze pory wchłaniają zapach wyjątkowo skuteczne, utrzymując wysoki poziom higieny przez cały czas.

Wybierając żwirek silikonowy, warto zwrócić uwagę na jego zdolność do absorpcji cieczy oraz na rozmiar poszczególnych bryłek. To właśnie w ich porowatej strukturze zostają uwięzione kocie nieczystości. Wielu hodowców sięga po żwirek silikonowy, których cząstki są wyjątkowo małych rozmiarów. Podłoże takie ułatwia jego przekopywanie oraz zasypywanie w nim nieczystości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here